Erman GÜNEŞ

Sosyal Medya


Sosyal medya sitelerinin çoğalması, Google arama motorunun algoritmasına da doğrudan etki yapmıştır. Bu sitelerin aktif bir şekilde kullanılmasıyla beraber, sosyal medyada sitenizin görünürlüğü de önem kazanmıştır. Günümüzde sosyal medyadan gelen linklere verilen önem, giderek artmaktadır.

Sosyal medya sadece Facebook'tan ibaret değildir ve günümüzde farklı işlevleri olan onlarca sosyal medya platformu bulunmaktadır. Bu platformların milyonlarca kullanıcısı olduğunu da unutmamak gerek. Özellikle Google+ platformunun Google arama sıralamasına iyi bir etkisi olduğunu bilmemiz gerek. Bütün sosyal medya siteleriyle ilgili bilgi almak için Sosyal Medya Siteleri başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Sosyal medya ve site arasındaki unutulmaması gereken nokta, arama motorların gelen trafiğin her zaman daha ön planda olması gerektiğidir. Yani sosyal medyadan anlık çekilen kullanıcılar, arama motorlarından gelen kullanıcılara göre Google gözünde daha değersizdir.

SEO başlıklı sayfamda bu konuda sizin için yapabileceklerime değinmiştim. Sosyal Medya sayfasına ise özel olarak yer ayırmak istedim. Bu konu da çoğunlukla SEO kapsamında olsa da özel bir bilgi ve ilgi gerektirmektedir.

Sosyal Medya Çalışmalarında Neler Yapıyorum?

- Facebook; sponsorlu reklam danışmanlığı ve yönetimi, sayfa yönetimi, organik takipçi ve beğeni arttırımı, logo ve kapak fotoğraflarının düzenlenmesi, telefon onaylı yeni hesaplar açılması, yüksek beğenili sayfalardan reklam alınması.

- Instagram; sayfa yönetimi, takipçilerin organik ve lokasyona göre arttırılması, gönderilere organik beğeniler, video izlenmeleri ve yorumlar, logo düzenlemesi.

- YouTube; kanaldaki videoların hepsine ayrı ayrı thumbnail tasarlanması, kanala özel abonelikler, videoların görüntülenme sayısının organik şekilde arttırılması, trend videolar kısmına videoyu çıkartma, organik like ve dislike.

- Twitter; organik ve lokasyon seçimi yapılabilen takipçi, retweet ve favori çalışması, sol tarafta yer alan Trend Topic kısmında istediğiniz hastag'in yer alması için çalışma, logo ve kapak görseli düzenlemesi.

OK.ru, Ask.fm, Vkontakte, MySpace, Pinterest, Reverbnation, SoundCloud ve StumbleUpon gibi diğer sosyal medya sitelerinde de istediğiniz çalışmalar yapılmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi

Yine ayrı başlık açmak istediğim konulardan biri de Sosyal Medya Yönetimi. Özellikle Ankara ve çevre illerde faaliyet gösteren işletmeler için sosyal medya hesaplarının yönetimini ve danışmanlığını yapmaktadır. Bu kapsamda yaptığım çalışmalar şunlardır;

- Logo ve kapak fotoğraflarının düzenlenmesi,
- Sponsorlu gönderiler için danışmanlık ve yönetim,
- Organik takipçi ve beğeni arttırma,
- Sayfada paylaşılan görsellerin hazırlanması, fotoğrafların çekilmesi,
- Her ay detaylı rapor sunumu.

Detaylı bilgi için egunes@live.com adresine mail atabilirsiniz.

Bazı Sosyal Medya Referansları:

Hiç yorum yok

Yorum Gönder