Erman GÜNEŞ

Rory Delap ve Taç Atısları


Rory Delap ; 6 Temmuz 1976 doğumlu orta saha oyuncusu. Futbola Carlisle United kulübünde başladı. Derby County takımı ile birlikte yıldızı parlayan futbolcu,  Southampton ve Sunderland takımların da formasını giydi. Son durağı ise Stoke City oldu. 2006 yılından beri Stoke City forması giyen Delap, 11 kez de İrlanda Cumhuriyeti formasıyla ter dökmüştür.

Delap hakkında kısa bir tanıtım yaptıktan sonra asıl konuya geçebiliriz. Rory Delap’ı dünyaya tanıtan oynadığı futbol yada attığı goller değil. Delap, taç atışlarıyla rakiplerine korku veriyor. Gençliğinde iyi bir ciritçi olan Delap, bu özelliği futbola yansıtarak adından bir hayli söz ettirmeyi başardı.

Bir köşe vuruşu niteliğinde kullandığı taçlar, takımına büyük avantaj sağlıyor. Öyle ki Delap’ın taç atışları, 30-40 metre uzaklığa ve saatte 60 km’ye kadar ulaşabiliyor.Bu taç atışlarını engellemek mümkün mü ?

Elbette bunun için bir kaç yol var aslında.

1- Rakibe kendi yarı sahanızda taç atışı kullandırtmayın. Delap’ın takımına karşı oynuyorsanız, tehlikeyi uzaklaştırmak için taça değil ; kornere atmalısınız topu.

2- Delap’a havlu vermeyin. En azından kendi evinizde size bir avantaj yaratır. Delap, taç atışlarından önce topu kurular, kayganlığını azaltır. Fakat maç günü yağmur yağmıyorsa, havlu yerine formasına silebiliyor topu.

3- Taç atışından önce oyuncuyu taciz edin. Kenarda ısınan oyuncularınıza bu talimatı verebilirsiniz. Dean Windass zamanında denemişti, ama bu taktiği uygulamak epey zor ve karşılığı genelde sarı kart olur.

4- Ve en önemli ve etkileyici yol… Reklam panolarını sahaya yaklaştırıp Rory Delap’ın hızlanmasını engelleyin. Böylece menzilini düşürün. Bazı kulüpler bu taktiği Delap’a karşı oynayacakları maçta kullanıyor.


Delap hakkında söylenenler

”Rakip defansın arasında çok fazla soruna yol açıyor taç atışlar. Ve atışları o kadar çok düz biçimde atıyor ki, defans oyuncusunun müdahale etkisi azalıyor.”- Tony Pulis

” Bir serbest vuruş gibi, ama daha tehlikeli” -Lee Dixon

”Ellerinin ayaklarından daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bu çok fantastik bir olay ve daha önce böyle bir şey görmedim. Güzel futbol için değil ama etkili.”- Luiz Felipe Scolari

” Topu tekmeler gibi taç atıyor. Bu haksız bir avantaj. Futbolda yer almayan bir gücü kullanıyor.” - Arsène Wenger


* Delap ve taç atışlarının görüntüleri :

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme