Erman GÜNEŞ

Samsunspor Tribünlerinde Koreografi

2011/2012 Sezonunda taraflı tarafsız herkesin beğenisini topladı, Samsunspor tribünleri. Gerek iç sahada gösterdikleri taraftar performansı, gerek takımlarını hiç bir deplasmanda yalnız bırakmamalarıyla alkışı hak ettiler. Koreografi çalışmalarıyla, tribünlere ayrı bir renk getirdiler. Ve her koreografide, başarısını bir adım ileri taşımayı başardı, Samsunsporlular. Şimdi bu gelişimi ve Samsunspor tribünlerinde koreografilerin perde arkasını inceleyelim.

Samsunspor.Biz Ekibi

Koreografilerin perde arkasında Samsunspor tribünlerinin bağımsız taraftar platformu Samsunspor.Biz ekibi var. 2004 Yılında Muhammet Teoman Taş tarafından kurulan bir web sitesi  etrafında toplanan taraftarların yaratmış olduğu oluşum. Sitenin kurucusu avukat Muhammet Teoman Taş, 24 Ocak 2008′de geçirdiği trafik kazası nedeniyle hayatını kaybetti. Sitenin üyeleri bu acı kazadan sonra web sitesine daha fazla sahip çıktılar. Öyleki artık sadece bir web sitesi olmaktan çıkmıştı Samsunspor.Biz, sadece sanal ortamda değil gerçek hayatta da yaptıkları organizasyonlarla kaynaşmışlar ve sayıları günden güne artmıştı. Sergiledikleri duruş ile Samsunsporluluğu ve Anadolu kültürünü başarı ile temsil etmeye başladılar. Gerek maddi gerek manevi verdikleri desteklerle ön plana çıktılar. Ama taraftar grubu olmadıklarını ve olmayaklarını da her fırsatta dile getirdiler.

İlk Koreografi Çalışması

İlk koreografi fikri 2010 yılı Mart ayında ortaya atıldı. Samsunspor, ligde beş maç üst üste kazanarak iyi bir hava yakalamıştı ve play-off için iyice umutlanmıştı. Bunun üzerine Samsunspor.Biz ekibi 7 Mart 2010 günü içeride oynanacak olan Adanaspor maçı için bir koreografi yapmayı kararlaştırdı. Site üyelerinde büyük bir heyecan vardı, bu organizasyon Samsun’da ilk kez düzenlenecekti. Koreografi teması olarak, Samsun 19 Mayıs Stadyumu maraton tribününde koltuklardan yazılı olan SAMSUNSPOR yazısını kırmızı renk karton ile, tribünün üst kısmı beyaz ve alt kısmı yine kırmızı renk kartonlarla bürünecekti. Alt tarafta ise ”Kabus Geri Döndü” yazan bir pankart açılması kararlaştırıldı.

100 m²’lik ”Kabus Geri Döndü” pankartı ve 9.000 adet karton hazırlandı. Ve bütün bunlar hazırlanırken dışarıdan bir kuruş yardım alınmadı. Site üyeleri kendi aralarında topladıkları paralar ile karşıladılar bütün masrafları. Her şey şeffaf olarak sitede yayınlandı. Bu organizasyonun güzel yanlarından biri de kesinlikle budur. Ve bu platformun ”bağımsız” kalmasını sağlayan en önemli şeydir.

İlk koreografi olması nedeniyle elbetteki aksilikler olmuştu. Samsun taraftarı böyle bir şey ile ilk kez karşılaşıyordu. Her ne kadar hafta içinde yerel medyada duyurulsa da organizasyon, tam anlamıyla istenilen sağlanamadı. İlk olarak değerlendirildiğinde ise buna cesaret edebilmek bile taktir toplayan bir harekettir.

Bu maç Adanaspor’un 2-1′lik üstünlüğü ile sona ermiştir. Sonraki üç maçta peş peşe gelen yenilgilerle beraber ise taraftarın play-off umutları suya düşmüştür.

Süper Lig’e Doğru..

2010/2011 Sezonunda ilk 13 haftasında inişli çıkış bir grafik sergileyen Samsunspor, kendini Süper Lig’e yükselmek için favori gösterilen takımların arasında bulmuştu. Uzun süren Bank Asya macerasından oldukça bunalmıştı taraftarlar. Bir futbol şehri olan Samsun’un yeri de Süper Lig olmalıydı hiç kuşkusuz.

Bir önceki sezon yaşanan ilk deneyimden sonra yeni bir koreografi fikri çıktı ortaya, taraftarlar da oldukça iyi bir hava yakalamışlardı. Bu koreografide ise bu sezonun sloganlarından biri olan ”Bu Aşkın Romanı Yarım Kalmayacak” pankartının açılması kararlaştırıldı. Üstten alta 8 sıra kırmızı karton, 8 sıra beyaz karton şeklinde organizasyon yapılması planlandı. Ve bu kez ulusal medyada da yer bulan, bir organizasyona imza atıldı. İkinci deneyim olduğundan dolayı, taraftarlar da bilinçlenmişti bu konuda.

Ve aynı sezon geçen 33 hafta sonunda Samsunspor, bir maç eksiği ile ikinci sıradaydı. Ve birinci sırada bulunan rakibi Mersin İdman Yurdu ile aynı puana sahiplerdi. Samsunspor, Süper Lig’e çıkmayı garantilemişti ve son maçında içeride Çaykur Rizespor’u konuk edecekti. Bu maçtan bir puan alması halinde şampiyon olarak Süper Lig’e yükselecekti.

Samsunspor taraftarı bu maç için anlamlı ve göze çok hoş gelen bir koreografi hazırlığındaydı. Kırmızı, beyaz ve siyah renklerden oluşan üç şerit karton oluşturulması planlandı. Karton şeritlerinde ise kartonlarla aynı renkte olacak şekilde ”BİZE MÜSAADE ARTIK” pankartı hazırlandı. Yine bu sezonun sloganlarından biriydi bu söz. Yapılan üçüncü koreografi de başarılı bir şekilde tamamlandı.

Maçı ise Çaykur Rizespor 2-1 kazandı ve Samsunspor ikinci olarak Süper Lig’e yükseldi. Taraftarların içinde ise buruk bir sevinç vardı.

Süper Lig ve Adından Söz Ettiren Taraftar

5 sezon aradan sonra Süper Lig’e yükselen Samsunspor’un taraftarlarının sevinci görülmeye değerdi. Ve Süper Lig’de adından söz ettirmeye kararlıydı taraftarlar. Koreografi konusunda da önemli gelişmeler kaydedilmiş, taraftarlar daha bilinçli hale gelmişti. Bundan sonra yapılacak olan koreografi organizasyonlarını kolaylaştırıyordu bu durum kuşkusuz. Süper Lig’de ilk koreografi için 3.hafta oynanan Trabzonspor maçı kararlaştırılmıştı. Trabzonspor taraftarlarının ”Bize Her Yer Trabzon” sloganlarına bir gönderme yapan Samsunspor taraftarı, bu maç için çok büyük bir pankart hazırlayarak ”Burası Her Yer Değil Şehr-i Samsun” yazdılar. Bu pankart 110 metreye 10 metre olarak hazırlanmıştı.  Arka planda ise kırmızı ağırlıklı kartonlar kullanıldı, beyaz ve siyah kartonlar ile de şeritler yapıldı. Süper Lig’de yapacağı birbirinden güzel koreografilerin ilkiydi bu organizasyon. Toplamda 4 koreografi organizasyonuna da imza atılmış oldu böylece.

Süper Lig’deki ikinci koreografi ise 2 Şubat 2012 tarihinde oynanan Samsunspor – Fenerbahçe karşılaşmasında yapıldı. Ligin ilk yarısında alınan başarısız sonuçlarla birlikte alt sıralardan bir türlü kurtulamayan Samsunspor’un arkasında yine taraftarları vardı. Geçirdiği zor dönem nedeniyle bu koreografinin teması olarak ” ELE İNAT SAMSUNSPOR” yazısı belirlenmişti. Bu organizasyonda her hangi bir pankart kullanılmaması kararlaştırılmıştı. Yani bütün yazı kartonlar ile yazılacaktı. Bu önemli bir sınavdı taraftar adına. Pankart ile yazılan yazılara oranla, çok daha dikkat isteyen bir işti bu. Samsunspor taraftarı bu organizasyonun altından başarıyla kalkmasını bildi ve çoktan sezonun en iyileri arasına girmişti bile. Ve bu maçta alınan 3-1′lik galibiyet yapılan koreografi yapılan maçlar içinde alınan ilk galibiyetti. Hem futbol olarak hem de taraftar olarak alkışı hak etmişti Samsunspor.

Sezonun ilerleyen bölümlerinde hala alt sıralardan kurtulamayan Samsunspor, final niteliğinde oynayacağı maçlardan birine çıkıyordu. 30.haftada içeride Gaziantepspor’u ağırlıyordu ve maçın önemi çok büyüktü. Ligin bitmesine 4 hafta vardı ve mutlak galibiyet hedeflenen maçlardan biriydi. Taraftarın bu maç için belirlediği koreografi teması japon güneşiydi. Yapılacak olan 6. koreografiydi ve her koreografide daha iyisi hedefleniyordu. Göze hoş gelen bir tema kararlaştırılmıştı. Samsunspor arması güneş şeklinde doğacak ve alt tarafta açılan pankartta ”Sen Doğarsın Günüme Güneşten Önce” yazılacaktı. Samsunspor taraftarı bu koreografiyi de başarıyla gerçekleştirmişti. Hatta artık taraftarlarda koreografi bilinci iyice oturmuştu. Organizasyonlar büyük beğeni topluyordu. Maçın 0-0 bitmesi ise taraftarı bir hayli üzmüştü. Önemli bir virajda bırakılan iki puan, taraftarın koreografi sevincini yarım bırakmıştı.

Ve ligin son haftası gelmişti. Ölüp ölüp dirilen Samsunspor’un ligde kalıp kalmaması son maça bağlıydı. Antalyaspor’un deplasmanda Fenerbahçe’ye yenilmesi ve Samsunspor’un evinde Sivasspor’u yenmesi halinde düşen son takım Antalyaspor olacaktı. Son maç için Anadolu tribünleri için devrim niteliği taşıyan bir koreografi hazırlığı vardı taraftarlarda. Bugüne kadar Anadolu tribünlerinde yapılmış olan en iyi koreografi olmaya açık ara aday bir koreografiydi bu. Futbolculara cesaret vermek için hazırlanan pankartta ” Cesaret Armanda Saklı” yazıyordu, maraton tribününün sol tarafında ise kartonlardan oluşturulmuş bir figür planlanıyordu. Bu figür Brave Heart ( Cesur Yürek ) filminin kahramanı William Wallace’a aitti. Oldukça zor ve bir o kadar da gösterişli bir koreografi hazırlığıydı bu. Yapılan organizasyon başarıya ulaşmıştı ve iç sahada 7.koreografi organizasyonu başarıyla tamamlanmıştı. Ama alınan 2-1′lik mağlubiyet sonrası bu koreografinin hiçbir tadı kalmamıştı Samsunspor için. Samsunspor taraftarları lige damgasını vursa da Süper Lig’den düşen son takım olmaktan kurtulamadı.

Deplasmanda Koreografi

İç saha maçlarında verdiği destekle takımına büyük destek olan Samsunspor taraftarı, deplasmanda oynanan hiçbir karşılaşmada da takımlarını yalnız bırakmadı. Ve bazı takım taraftarları haricinde tribünlerde koreografi yapılmazken, onlar bu işi deplasmana taşıdılar.

Samsunspor taraftarı, deplasman ilk koreografi çalışmasını 2010/2011 sezonunda 6 Mart 2011 tarihinde oynanan Adanaspor maçında gerçekleştirdi. Takımının gidişatı, taraftarı da iyice havaya sokmuştu. İçeride ve dışarıda  oynanan hemen her maçta dolu tribünlere oynayan bir Samsunspor vardı. Kırmızı renk kartonlar kullanılarak, ortaya Samsunspor arması açılması kararlaştırıldı. Alt tarafta yer alacak pankartta ise ”Armanın Peşinde Ömrümden Verircesine ” yazılacaktı. Taraftarların neredeyse Türkiye’nin en kuzeyinden en güneyine deplasman yapması bir tarafa, artık görsel olarak da çok şey kattığı görülüyordu. Güzel bir koreografi çalışması daha başarıyla tamamlanmıştı. 84. dakikada öne geçen Samsunspor, 87.dakikada yediği golle 1 puana razı olsa da taraftarlar üzerlerine düşeni yapmanın haklı gururunu yaşıyordu.

18 Şubat 2012 tarihinde Ankara 19 Mayıs Stadyumudeplasman tribününü doldurmakla kalmayan Samsunspor taraftarı bir deplasman koreografisi daha yaptı. Tribünler üzerine önceden her hangi bir çalışma yapılamayacağından dolayı, zor bir organizasyondu. 3 sıra kırmızı, beyaz ve siyah kartonlardan oluşan şeritlerin ortasına Samsunspor arması açılması ve üst tarafta yer alacak olan pankartta ”SON NEFESTE BİLE” yazması kararlaştırıldı. Üst tarafta yer alan pankart net olarak yansımadı görüntüye. Deplasmanda ki ilk koreografi organizasyonunu gerçekleştirdi Samsunspor taraftarı. Ve artık neredeyse her maç görsel bir şov beklenen bir tribün haline gelmişti Samsunspor tribünleri. Maç 3-0 Samsunspor’un galibiyeti ile sonuçlandı.

3 Mart 2012 tarihinde Samsunspor önemli maçlarından birine daha çıkıyordu. Kümede kalma savaşında en yakın rakibinden en azından bir puan alması çok önemliydi puan durumu için. Deplasmanda Antalyaspor ile karşılaşacaktı Samsunspor. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna deplasman tribününü doldurmakla kalmamıştı Samsunspor taraftarı, bir de koreografi organizasyonu hazırlamıştı. Elinde kalkan tutan şovalye ve yanında kırmızı & beyaz 2′şer şerit planlanmıştı. Üst taraftar yer alan pankartta ise ”King of The North” yazıyordu. Orta çağı anımsatan bir görüntüde planlandı ve hazırlandı her şey. Ortalama 18 saat süren bir deplasmanda koreografi yapmak ise gerçekten büyük bir işti. Yapılan koreografi yine taraflı / tarafsız her kesimden beğeni topladı. Deplasmanda yapılan ikinci koreografi organizasyonu da başarıyla tamamlanmıştı. Samsunspor’un aldığı 2-0′lık galibiyet ise bütün bu yorgunluğa değmişti kuşkusuz.

Koreografide..

Samsunspor taraftarı bugüne kadar iç saha maçlarında 7, deplasmanlarda ise 3 koreografi çalışması yaptı. Koreografi yapmak bunları yazmak kadar kolay bir iş değildir. Koreografinin planlanması, kartonların hazırlanması, pankartların hazırlanması, kartonların iç saha maçlarında tek tek koltuklara yerleştirilmesi, harcanan manevi emeklerin yanı sıra dışarıdan hiçbir maddi destek almadan bu kaynağın sadece site üyeleri arasından oluşturulması sadece 1-2 dakikalık bir gösteri içindir. Takımlarına bu denli bağlı insanların işlerinden, derslerinden feragat etmesi, maaşlarından ve harçlıklarından maddi destek olması ayakta alkışlanacak bir şeydir. Samsunspor taraftarı bu sezon tribünlere renk katmak için elinden geleni yapmıştır. Ve bu sezona damga vurarak, aldıkları iyi yorumları sonuna kadar hak etmektedirler.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme