Erman GÜNEŞ

Yeni Ofsayt Kuralı ve Samsunspor'un Golü


PTT 1.Lig 30.hafta maçında Samsunspor evinde Bucaspor'u ağırladı. Maçın skorundan çok maç içinde yaşanan bir pozisyon maça damgasını vurdu. Maçın 26.dakikasında gelişen Samsunspor atağında önce Adiloviç sonrasında ise Aminu Umar, rakiplerinin önünde kalarak ofsayt tartışması yarattı.


Öncelikle pozisyonda hem Adiloviç hem de Umar, top ayaktan çıktığı zaman rakiplerinin önünde bulunuyor. Fakat her ikisinin de topa bir müdahalesi bulunmuyor. İlk pozisyonda Musa Aydın, ikinci pozisyonda ise Ekigho topa müdahale ediyor ve sonrasında gol geliyor.

Pozisyondaki asıl soru: ''Ofsayt durumunda olan futbolcu, topa dokunmasa bile ofsayt olur mu?'' veya ''Pozisyonun içinde aktif olarak bulunan ve topa müdahalesi olmasa da kaleciyi veya rakip oyuncuyu şaşırtan oyuncu ofsayt olur mu?'' Bu iki sorunun cevabı, bu golün nizami olup olmadığını açıklamaya yetiyor.

Bu sorunun cevabı ise IFAB'ın Temmuz 2013 tarihinden itibaren geçerli olan ofsaytın "rakibi engellemek ve avantaj kazanmak" ile ilgili kısmınlarında belirtilmiş durumda.

''Yapılan ilk değişikliğe göre bundan böyle ofsayt alanında yer alan ve topa müdahale etmese de rakibin dikkatini dağıtan oyuncular ofsaytta sayılmayacak. Eski kurala göre bir oyuncu ofsayt alanında yer alıyorsa, topa dokunmasa bile rakibin dikkatini dağıtıcı bir hareket yaparsa ofsayta düşmüş oluyordu.''
Kaynak: NTVSPOR
Eski hakem Mustafa Çulcu ise pozisyonun gol olduğu hakkında yorumda bulundu. (Kaynak: TV Arşivi)

Ayrıca pozisyondan itibaren bütün ilk yarı boyunca ''hakemler hata yaptı.'' gibi söylemlerde bulunan TRT yorumcusu Erdoğan Arıkan, maçı televizyon başında izleyen Samsunspor taraftarlarına adeta işkence çektirmiştir. Kendisine yeni kuralları yakından takip etmesini veya tam olarak bilgi sahibi olmadığı pozisyonlar ve kurallar hakkında yorum yapmamasını öneriyorum.Hiç yorum yok

Yorum Gönderme