Erman GÜNEŞ

JPEG & RAW & TIFFJPEG, RAW ve TIFF kavramları, fotoğrafta kullanılan en yaygın formatlardır. Bu 3 fotoğraf formatı, özellikle boyutları bakımından farklılık gösterirler. Tabi bu boyut farklılığının çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenleri incelemek için öncelikle JPEG, RAW ve TIFF formatlarını sırasıyla inceleyelim.

JPEG Nedir ?

Jpeg, adını bu standartı belirleyen komite olan “Joint Photographic Experts Group” (Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu) dan almaktadır. JPEG, özellikle bilgisayar ortamında çok sık kullanılan bir formattır ve fotoğraf makinelerinde de sıkça kullanılmaktadır. JPEG, bir formattan daha çok sıkıştırma yöntemidir. Tabi bu sıkıştırma işleminde kayıplar yaşanmaktadır. Bu formatta kullanılan algoritmalar, fotoğrafın insan gözü tarafından algılanması açısında daha az önemli bölümlerini atarak işlemektedir. JPEG kayıplı bir sıkıştırma olduğundan, her düzenlemeyle birlikte veri kaybı meydana gelir. JPEG formatındaki fotoğraflarda yapılan her bir düzenleme, fotoğrafın kalitesini azaltmaktadır. JPEG türünün fotoğraf kalitesini azaltmasına rağmen yaygın olarak kullanılmasının sebebi, oldukça düşük boyutlarda kayıt edilebilmesidir.

RAW Nedir ?

RAW formatı, dijital fotoğraf makinelerinde JPEG ile birlikte en çok kullanılan türdür. Özellikle baskı uygulanacak fotoğraflar için RAW formatı tercih edilmektedir. RAW, Bu format diğerlerine göre en makul ve en işe yarayan olanıdır. Dijital Fotoğraf makineleri fotoğrafı gri ve tonları olarak çekip, Convertor entegresi ile renkleri verir ve elde edilen veri belleğe kayıt edilir. RAW‘daysa çekilen resim daha sonra istenilen şekle sokulması için ham haliyle kayıt edilir.

Diğer bir deyişle RAW, “Dijital Fotoğrafların Negatifi” olarakta bilinir. Ham halinle saklanan veri Bilgisayara aktarılıp gerekli Programlar yardımıyla işlenebilmekte ve diğer formatlara çevrilebilmektedir. Dijital fotoğraf makinelerinin hepsi RAW formatında kaydedemez. Bu işlemi yeni ve gelişmiş makineler yapabilmektedir. Bu format kayıplı bir sıkıştırma olmadığından bellek üzerinde fazla yer tutar, Örneğin 4mpx lik bir Makinada RAW ile çekilen Fotoğraf 3-4 mb’ı bulur, kaydetmesi ve aktarması da buna oranla fazla zaman alır.

Bu işten anlayan Fotoğrafçılar daha sonra Fotoğrafın üzerinde oynama yapabilmek için Fotoğraflarını RAW formatıyla çekerler. Bu format sayesinde Yanlış pozlama nedeniyle oluşabilecek Renk, Işık gibi farklılıkların Fotoğraf çekildikten sonra düzenlenmesi kolaylaşır. Bu format bize Dijital anlamda “Fotoğraf Banyosu” şansını tanır.

TIFF Nedir ?

Etiketlenmiş Görüntü Dosyası Formatı anlamına gelen TIFF'in açılımı “Tagged Image File Format”tır. Kullanılan görselin TIFF formatında olması, çok büyük boyutlarda olmasına neden olmaktadır. Bu büyük boyutlar, veride yaşanabilecek kayıpları önlemesi ile ön plana çıkmaktadır. Aldus isimli şirket tarafından üretilen TIFF formatının hakları, bu firmanın satışından sonra Adobe'ye geçmiştir.

Fotoğraf Formatları JPEG, RAW ve TIFF Farkları Neler ?

En sık kullanılan 3 fotoğraf formatı hakkında kısa bir bilgi sahibi olduk. Yukarıda yer alan yazıdan, bu formatlar arasındaki farkı kavrayabilirsiniz.

JPEG formatı, boyut olarak oldukça az yer kaplamasına rağmen, sıkıştırma nedeniyle fotoğrafın kalitesini düşürmektedir. TIFF formatı ise oldukça kaliteli olmasına rağmen, çok fazla yer kapladığı için tercih edilmemektedir. RAW formatını ise bilgisayarda işlemek gerekmektedir.

1 yorum

  1. Fotoğrafın çekim aşaması sonrasında,işlendikten sonraki saklama biçimi sanırım önemli.Benim gibi amatör olanların çoğunluğu JPEG çekim sonrası,fotoğraflarını yine aynı formatta saklamaktadır.JPEG kayıplı bir format olduğu için,ne yaparsak yapalım veri kayıplarına uğramaktadır.Bu nedenle arşivler iken başka bir formatta saklamak gerekmez mi? Raw olarak çektiğimiz fotoğraflar içinde farklı tehlikeler mevcut.Büyük dosyalar olmalarına rağmen sakladığımızı,arşivlediğimizi düşülelim.Tamam bu formatı okuyacak proğramların ortadan kalkması halinde ne yapacağız.<<<<elimizdekilerin hepsi dijital çöp mü olacak.Olmaz demeyin.Olur.

    YanıtlayınSil