Erman GÜNEŞ

Neden Mobil Site ?


Akıllı telefonların ve tabletlerin hızla artması ve bu cihazlar üzerinden internet erişim sıklığının bir hayli kabarık olması, mobil sitelerin önemini arttırdı. Üstelik sadece telefon veya tabletlerden değil televizyonlardan dahi internete erişilmesi, web sitelerin sadece bilgisayar odaklı tasarlanmasını engelliyor.

Taşınabilir cihazlardan bu kadar sık internete bağlanılması, web sitelerinin mobil görünüme verdiği önemi arttırdı. Google verilerine göre hızla artan mobil internet kullanımı, çok daha büyük rakamlara ulaşarak devam edecek.

Mobil Web Nedir?

Mobil Web, son 10 yılda telefonlardaki internet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır. Günümüzde bu tanıma tablet vb. cihazların da eklenmesi, mobil web kavramını bir hayli güçlendirdi. Telefon, tablet vb. cihazlardan internete bağlanılmasına mobil web denilmektedir.

Mobil Web Kullanımı Ne Kadar?

Google'ın da destekçileri arasında bulunduğu Our Mobile Planet internet sitesinin verilerine göre dünya üzerindeki mobil internet kullanımı hızla artıyor. Bu istatistikleri Our Mobile Planet internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Neden Mobil Uyumlu Site ?

Mobil internet kullanan kişilerin azımsanmayacak derecedeki artışı, mobil uyumlu siteleri daha değerli kılmaktadır. Öyle ki bilgisayar ortamında son derece güzel bir tasarıma sahip olan sitenin, mobil uyumunun zayıf olması mobil ziyaretçi sayısını olumsuz yönde etkileyecektir.

Mobil Uyumlu Sitede Olması Gerekenler:

-Sitenizde yer alan yazıların yakınlaştırma veya uzaklaştırma olmadan okunabilmesi
-Gezinme içerikleri yeterince açık olması
-Arama işlevine kolayca tıklanabilmesi
-Yüklenme hızı düşük olması (Google bu süreyi 5 saniye olarak hesaplar.Yani mobil siteniz 5 saniyeden az bir -zamanda yüklenmelidir)
-Sitedeki bağlantılar ve düğmeler başparmakla tıklanabilir olması lazım

Yukarıdaki yazdıklarıma siteniz uyuyorsa siteniz mobil web dostudur.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme