Erman GÜNEŞ

Pan Tekniği Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Pozlama: 1/30 sn Diyafram: f/14.0 Odak Uzunluğu: 200mm ISO: 100
Fotoğrafta Pan tekniği, hareket halindeki nesneyi yakalayarak arka planın bulanık olarak çıkmasını istediğimiz kareler için kullanılmaktadır.

Fotoğrafçılıkta, hareket halindeki nesnenin fotoğraf makinesiyle birlikte takip edilmesine ''Panning'' denilmektedir. Pan tekniğindeki en önemli noktalardan bir tanesi kamerayı, çekilecek olan nesnenin hızı ile doğru orantılı olarak hareket ettirmektir.

Pan tekniğinde yapılan pozlamalarda çekilen nesnenin bulanık çıkmaması için tripod kullanmak gerekmektedir. Tripodsuz çekimlerde elinizi titretmemek için ekstra özen göstermelisiniz.

Fotoğrafta Pan Tekniği Nasıl Kullanılır ?
Fotoğrafta Pan tekniğini kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

1-) Her şeyden önce çekim yapacağınız alanı iyi seçmeniz gerekir. Fotoğraflayacağınız nesne tam karşınıza geldiği anda deklanşöre basmalı ve pozlama bitene kadar nesneyi takip etmelisiniz.

2-) Pan tekniğini kullanarak fotoğraf çekerken Manuel Netleme yapmanız yararlı olacaktır. Bunun için nesneyi çekmeden önce netliğinizi iyi bir şekilde ayarlamalısınız.

3-) Enstantane değeri, çekim yapacağınız nesneye göre değişiklik gösterecektir. 1/30, 1/60 hatta 1/125 değerlerini kullanabilirsiniz. Bu değer, çekimini yapacağınız nesnenin hızına göre farklılık gösterecektir.

4-) Pan tekniği ile ideal bir fotoğraf karesi yakalamak için makinenizi seri çekim modunda kullanarak, üst üste fotoğraf çekmek daha iyi bir kare yakalama şansınızı yükseltecektir.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme