Erman GÜNEŞ

Tekil ve Çoğul Hit Nedir ?Web sitesi yönetimi konusunda yeni olan arkadaşlar için ''Tekil Hit'' ve ''Çoğul Hit'' kavramlarının ne anlama geldiğini ve aralarındaki farkı anlatıyorum.

Web sitesi için eklenen sayaç servislerinde tekil hit ve çoğul hit olarak iki farklı ziyaretçi sayacı bulunmaktadır. Web sitelerinin ziyaretçi sayılarını öğrenmek için kullanılan sayaç servisleri Coğrafi Bölgeler,İP Adresleri,arama sözcükleri,hangi siteden gelmiş,arama motoru arama sözcüğü pek çok kriteri analiz etmektedir. Bu sayaçların temel görevi ise tekil ve çoğul hitleri göstermektedir.

Tekil Hit Nedir ?

Tekil hit, siteye giren ziyaretçi sayısıdır. Bir bilgisayardan yada cihazdan ilgili web sitesine girildiği zaman 1 tekil hit işlenmiş olur. Aynı gün içerisinde, aynı cihaz ve aynı IP ile bu siteye yapılan ziyaretler tekil hiti arttırmamaktadır.

Çoğul Hit Nedir ? 

Çoğul hit, kısaca sayfa görüntülenme sayısıdır. Örneğin 1 ziyaretçi, ilgili web sitesini açıp sayfaları görüntüledikçe veya çıkıp tekrar giriş yaptıkça çoğul hit işlemekteir.

Tekil Hit ve Çoğu Hit Farkı Nedir ?

1 ziyaretçi web sitesini ziyaret ettiği zaman 1 tekil hit sayılmış olur. Aynı zamanda 1 çoğul hit de sayılır. Fakat ziyaretçi sitedeki içerikleri gezdikçe, sayfaları dolaştıkça her site için tıklamada çoğul hit artmaktadır.

1 yorum