Erman GÜNEŞ

Perseid Meteor Yağmuru


Her yıl belirli bir dönemde tekrarlanan Perseid Meteor Yağmuru, biz dünyalılara adeta görsel bir şölen sunuyor.

1992 yılında Dünya'nın yörüngesinden geçen Swift-Tuttle isimli kuyruklu yıldızdan kalan parçalar, Dünya bu yörüngeye geldiği zaman yeryüzüne düşüyor. Her yıl gözlenebilen bu olay 8-14 Ağustos tarihleri arasında ve özellikle 11-12 Ağustos tarihlerinde gerçekleşiyor. Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının geçtiği noktada kalan parçalar, Dünya'ya düşüyor ve yıldız kayması diye bilinen olay gerçekleşiyor.

Dünya atmosferine giren bu parçalar, Perseus takımyıldızının bulunduğu bölgeden geldiği için bu meteor yağmurunun adı ''Perseid'' olarak geçiyor.

Siz de bu görsel şölene ortak olmak istiyorsanız, ortalama olarak 11-12 Ağustos tarihlerinde şehir ışıklarından uzak bir ortamda gökyüzünü seyredebilirsiniz.

Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı

İlk olarak Lewis Swift ve Horace Parnell Tuttle isimli iki astronom tarafından gözlenen kuyruklu yıldız, adını buradan alıyor. Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı ilk olarak 1862 yılında gözlemlendi. Daha sonra ise 1992 yılında tekrar gözlemlendi. Kuyruklu yıldız, Güneş etrafındaki dolaşımını 130 yılda bir tamamlıyor. Bu kuyruklu yıldızın yörüngesi, Dünya'nın yörüngesi ile kesiştiği için yıldızdan kalan parçalar Dünya atmosferine giriyor ve yanan parçalar ''yıldız kayması''nı oluşturuyor.17-24 Ağustos tarihleri arasında Dünya'nın ve Swift Tuttle kuyruklu yıldızının yörüngeleri kesişiyor. Fakat bu meteor yağmuru en yoğun olarak 11-12 Ağustos tarihlerinde görülüyor. Bu meteor parçaları Perseus takım yıldızının bulunduğu yerden Dünya atmosferine girdiği için de Perseid meteor yağmuru olarak söyleniyor.

Swift-Tuttle kuyruklu yıldızının bir sonraki gözlem tarihi 2126 yılı olarak tahmin ediliyor. 15 boyunca da gözlenebilmesi bekleniyor.

Perseid Meteor Yağmuru Videosu:Hiç yorum yok

Yorum Gönderme