Erman GÜNEŞ

Fotoğrafta İstenilmeyen Kısmı Kaldırma (Clone Stamp)

Photoshop kullanarak fotoğraflar istenilmeyen noktaları kaldırmak için Clone Stamp Tool kullanmamız gerekiyor.

Fotoğraf üzerinde istemediğimiz bölgeleri kaldırmak için kullanılan Clone Stamp aracı, basit anlamda kopyala - yapıştır görevi görmektedir. Fotoğrafın bir bölgesinde görüntüyü kopyalayarak, istemediğimiz bölgeye yapıştırıyoruz. Böylelikle istemediğimiz noktalara Photoshop kullanarak yok etmiş oluyoruz.

Clone Stamp Tool Nasıl Kullanılır ?

Öncelikle Photoshop programı üzerinden kullanacağımız görseli açıyoruz. ''S'' tuşuna basarak Clone Stamp aracını kısayoldan seçebilirsiniz.

Clone Stamp aracını seçtikten sonra kopyalamak istediğimiz yerin üzerine geliyoruz ve Alt tuşuna basılı tutarak mouse ile bir kere tıklıyoruz. Daha sonra silinmesini istediğimiz alana gelerek mouse yardımıyla tıklayarak yapıştırma işlemini gerçekleştiriyoruz. Kopyalama işlemi sırasında Alt tuşuna basılı tutmayı unutmayınız.

Örnek:

''Işıkların Dansı'' isimli portfolyo çalışmamı yaparken, yakaladığım bir karede istemediğim bir kırmızı ışık bulunuyordu. Şimdi Photoshop kullanarak bu istenilmeyen bölgeyi kaldıracağım. Bu işlemi uygularken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta kopyaladığınız alanın renk uyumudur. Eğer özensiz bir şekilde işlemi yaparsanız, alt kısımda gördüğünüz gibi istemediğiniz noktayı kaldırabilirsiniz fakat ufak bir görüntü bozukluğu yaşanır :)
Hiç yorum yok

Yorum Gönderme