Erman GÜNEŞ

Makro Tüpü (Extension Tube)

Makro Uzatma Tüpleri

Makro fotoğraf çekmek için başvurulan en yaygın yollardan bir tanesi, makro uzatma tüpü kullanmaktır. Makro çekmenin bir kaç yönteminden biri olan makro uzatma tüpleri, uygun fiyatlar ile lensinizi bir makro lense dönüştürmeye ve makro fotoğraf çekmenize yaramaktadır.

Makro tüpü, uzatma tüpü veya makro uzatma tüpü olarak adlandırılan bu ekipmanın İngilizcede ''Macro Extension Tube'' olarak geçmektedir. Makro tüpü, lens ile makine arasına takılmaktadır ve lensin normalde odakladığından çok daha fazla yakına odaklayabilmesini sağlamaktadır.

Makro uzatma tüplerinin içerisinde optik eleman bulunmamaktadır. İçi boş olan bu tüpler aracılığı ile lensten gelen görüntü ek bir camdan geçmeksizin direkt olarak filme veya algılayıcıya iletilmektedir.

Makro Uzatma Tüplerinin Türleri Neler ?

Makro uzatma tüplerinin iki ayrı çeşidi bulunmaktadır. Makro tüplerin çeşitleri şunlardır:

A-) Elektronik Bağlantı Olmayan Makro Tüpleri

Makro Uzatma Tüpü
İlk seçenek olan elektronik bağlantı içermeyen makro tüpleri, fiyat olarak daha cazip bir seçenektir. Bu türdeki tüplerin içerisinde herhangi bir elektronik donanım bulunmamaktadır. Eğer lensinizin üzerinde diyafram ayarlama halkası bulunmuyorsa, bu tür tüpler sizin için bir dezavantaj oluşturacaktır. Çünkü lens otomatik olarak diyaframı kilitleyecektir ve en geniş diyafram ile fotoğraf çekmek durumunda kalacaksınız.

Fakat üzerinde diyafram halkasına sahip olan bir lensiniz var ise, manuel olarak diyaframı düşürebilir ve istediğiniz alan derinliğini yakalayabilirsiniz.

B-) Elektronik Bağlantı Olan Makro Tüpleri

Elektronik Makro Uzatma Tüpü
Makro uzatma tüplerinin türleri arasında ikinci seçeneğimiz, lens ve fotoğraf makinesi arasında elektronik bağlantıyı ileten tüplerdir. Bu tüpleri makineye taktığımız zaman, standart bir lenste olduğu gibi diyafram ayarı yapılabilmektedir. Yine bu tüplerde otomatik mod kullanılabilmekte ve otomatik odaklama yapılabilmektedir. Fakat bu kadar yakın mesafeden otomatik odaklamanın pek sağlıklı olmadığını ve el ayarının daha iyi sonuç verdiğini de unutmamak lazım.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme