Erman GÜNEŞ

Stop Motion Nedir ?

Stop Motion Para
Stop motion, en basit anlamıyla fotoğraflardan oluşturulan videodur. Oldukça eğlenceli bir teknik olarak stop motion olayının en büyük gereksinimi, sabırdır. Çünkü gerek fotoğrafların çekiminde gerekse de kurgu aşamasında oldukça zahmetli bir olaydır ve 1 dakikalık bir video için yüzlerce fotoğrafın yanı sıra saatlerce uğraşmak gerekmektedir.

Stop Motion SandalyeStop motion, durağan haldeki objeleri hareket edermiş gibi göstermektedir. Kuklalarla, oyun hamurlarıyla, oyuncaklarla, kağıtlar ve aklınıza gelebilecek bir çok nesne ile yapılabilmektedir. Hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacağınız bu teknikte, kameranın açısını ayarladıktan sonra nesnenin fotoğrafı çekilir. Daha sonra nesne biraz oynatılır ve tekrar fotoğraf çekilerek bu şekilde devam eder. Nesnelerin hareketlerinin yavaş yavaş fotoğraflarını çektikten sonra çeşitli kurgu, video programları ile fotoğraflar birleştirilir ve ortaya stop motion filmi, videosu çıkar.

Stop Motion ArabaStop motion tekniği, Tim Burton ve Will Vinton gibi yönetmenler tarafından da kullanılmış olan bir tekniktir.

Stop Motion Tarihi

Stop motion, 1800'lü yılların başlangıcından sonuna kadar geçen zaman diliminde sinemanın bulunuşuyla beraber özellikle çizgi filmlerle birlikte ortaya çıkmıştır. Model animasyonu veya 3 boyutlu animasyon olarak da anılan stop motion, Amerika’da ortaya çıkıp gelişen çizgi filmin aksine, gölge oyunları ve kukla geleneğine sahip Orta ve Güney Avrupa’da daha fazla kullanılmış ve geliştirilmiştir. Uzak Doğuda, özellikle Japonya da çok kullanılmaktadır.


Hiç yorum yok

Yorum Gönderme