Erman GÜNEŞ

Doğaya Yer Aç (Stop Motion)

Doğaya Yer Aç
Ne zamandır bloga yazı girmeye fırsatım olmuyordu. Daha önce 3 farklı stop motion film çalışması gerçekleştirmiş ve bunları paylaşmıştım. Şimdi paylaşacağım ''Doğaya Yer Aç'' isimli film ise, Stop Motion Film Yapım Teknikleri dersinin final ödevini oluşturuyor. Tabi bu filmin dersin final ödevi olmasının yanı sıra en ilgi çekici yanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen ''Yeşil Ekran Kısa Film'' yarışmasına bu proje ile katılmış olmamız. Bütün projelerde beraber çalıştığımız Harun Özalp ile bu proje için de bir hayli kafa yorduk. Final ödevi olmasının getirdiği baskının yanı sıra ilk kez bir yarışmaya katılacak olmamızın da heyecanı vardı içimizde.

4. stop motion çalışmamızda yine Canon EOS 600D ile çalıştık. Tabi bu 4 film için bitirdiğim perde ömrünün sayısı bir hayli arttı. Filmin teknik yapısından çok senaryo ve slogan oldukça hoşuma gitmişti. Tabi senaryo yazım kısmı kolay olsa da çekimlerden önce özellikle toprağın altını ve üstünü nasıl bir araya getirerek seyirciye bunu yansıtacağımız konusunda tereddütlerimiz vardı. Yaklaşık 500 fotoğraftan oluşan bu çalışmada eksikler olsa da şuana kadar yaptığımız en iyi çalışma olarak geldi gözüme.

Ankara Üniversitesi'nden bir çok katılımcının başvurduğu ''Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması''na biz de başvurumuzu yapmış bulunduk. Yarışma öncesinde filmin hiçbir yerde paylaşılmaması şartı konulduğunudan dolayı filmi daha önce paylaşma fırsatım da olmadı. 125 film içerisinden bizim hazırladığımız proje 1.Mansiyon Ödülü'ne layık görülürken, Film Atölyesi'nden arkadaşlarımızın hazırladığı çalışma da 3. oldu. Bu büyük organizasyonda İLEF'e iki ödülle dönmenin gururunu yaşadık. Proje boyunca bize destek olan ve yarışmaya katılmamız için baskı yapan Öğr. Gör. Enver ÖZÜSTÜN hocamıza çok teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme