Erman GÜNEŞ

SEO Nedir ?

SEO Nedir

İnternet ortamında web sitelerle ilgilenen veya blog yazarı olanların muhtemelen duyduğu bir sözcüktür, SEO. Açılımı Search Engine Optimization olan SEO, web sitelerinin arama motorları için daha kolay algılanmasını ve güçlenmesini sağlayan bir dizi düzenlemedir. Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorları, arama sonuçlarını listelerken oldukça sistemli bir algoritma kullanmaktadır. İnternetin ekonomik gücünün artmasıyla beraber arama motorlarında istenilen kelimede ilk sıralarda bulunmak, daha da önem kazanmıştır.


SEO, genel anlamda iki şekilde değerlendirilmektedir.

Site İçi SEO (On Page SEO)

Site içi SEO, web sitenin içindeki düzenlemeler anlamına gelmektedir. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için, kullanıcı deneyiminin iyi olması son derece önemlidir. Arama motorları, bir sitenin ziyaretçisine aradığı bilgiyi sağlamasını amaçlar.

Özgün yazı, site hızı, temanın sorunsuz olması, başlıkların uygun kullanılması, ziyaretçinin siteden hemen çıkmaması, yorum veya etkileşim sayılarının yüksek olması gibi etkenler; İç SEO çalışmalarını kapsamaktadır.

Site Dışı SEO (Off Page SEO)

Site dışı SEO, başta backlink ve tanıtım yazısı olmak üzere sitenizin farklı sitelerdeki görünürlüğü ile ilgilidir. Arama motorlarının sıralamaları düzenlerken yıllardır en önem verdiği kriter, kaliteli sitelerden alınan backlinklerdir. Tabi bunların doğal olması veya ''öyle görünmesi'' son derece önemlidir. Sosyal medyanın etkisinin her geçen gün artması, bu alanda da sitelerin linklerinin paylaşılmasını önemli hale getirmiştir.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme