Erman GÜNEŞ

Momo - Alıntı Sözler

Momo Kitabı Alıntılar
Michael Ende'nin Ocak 1973 tarihinde yayınlanan ''Momo'' isimli kitabı, fantastik roman kategorisinde... Kitapta Momo adında bir çocuğun başından geçen fantastik olaylar, akıcı bir dille anlatılıyor. Birçok ödül almış olan Momo romanı, 30'dan fazla dilde yayınlanmış durumda.

Çocuk kitabı olarak tanımlanmasına rağmen, herkesin okuyabileceği ve kendinden bir şeyler bulabileceği romanda, modern yaşamın karmaşasındaki koşuşturmaya ve bu koşuşturma içerisinde uçup giden zamana dikkat çekiliyor. Yazar, kitaba başlarken "Momo ya da zaman hırsızlarının ve çalınmış zamanı insanlara geri getiren çocuğun tuhaf öyküsü" şeklinde nitelendiriyor kitabını.

Michael Ende Momo Kitabı'ndan Alıntılar

...zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir. (Sf. 65 / Duman Adamlar)

Varlığımdan ne anlıyorum? Bir gün gelecek ve sanki hiç yaşamamış gibi ölüp gideceğim. (Sf. 66 / Duman Adamlar)

İnsanın işini severek ve isteyerek yapmasının bir önemi yoktu. Aksine önemli olan şey, ne kadar kısa sürede ne kadar çok işin yapıldığıydı. (Sf. 81 / Duman Adamlar)

An diye bir şey kalmıyor. Ya geçmiş oluyor ya da gelecek. Örneğin şimdi, bu anda ben konuşurken an geçip gidiyor. Geçmiş oluyor! Evet, şimdi anlıyorum ne demek istediğini, 'sen tam onu görüyorum derken, bakarsın ki kardeşi görünmüştür.' Artık ötekileri de iyice anladım. Üç kardeşten daima yalnızca birisinin var olmasını. Yani, ya şimdidir, ya geçmiştir ya da gelecektir. Ya da hiçbiri. Çünkü biri olmadan diğerleri de olamaz! Bütün bunlar insanın başını döndürüyor! (Sf. 176 / Duman Adamlar)

...İnsanlar kendilerini korkutan şeylere çok daha çabuk inanıyorlar. Bu da bir bilmece. (Sf. 180 / Duman Adamlar)

...Başkalarıyla paylaşılmayan zenginlikler insanı mahvediyordu. (Sf. 239 / Saat Çiçekleri)

...hayatta en tehlikeli şey, gerçekleşmiş hayallerdir. (Sf. 232 / Saat Çiçekleri)

2 yorum