Erman GÜNEŞ

Alamut Kalesi - Orhan Yeniaras

Orhan Yeniaras Alamut Kalesi
Araştırmacı Dr. Orhan Yeniaras'ın kaleme aldığı Alamut Kalesi kitabı, 2014 yılında Panama Yayıncılık tarafından basılmıştır. 448 sayfalık kitapta, Hasan Sabbah'ın günlüklerinden ve Cüveyni'nin anlattıklarından yola çıkılarak Hasan Sabbah'ın, Alamut Kalesi'nin ve fedailerin hikayesi güzel bir kurgu içerisinde anlatılıyor.

Alamut Kalesi'nin kuruluşundan yıkılışına kadar geçen tarihi süreci ele alan roman, Alamut Kalesi'nin son komutanı Rükneddin Hür Şah üzerinden kurgulanıyor.

Alamut Kalesi Kitabının Arka Kapak Yazısı:

Hanlar hanı Hülagu, bir dağ kaplanı kadar keskin bakışlarını gözlerime dikip, bir süre öylece kaldıktan sonra şöyle dedi.

"Alamut bir sonraki dolunayda düşecek. Kaledeki ilmi eserlerin dışındaki kitapları yaktır. Yaktır ki, insanlar onları okuyarak yollarını şaşırmasınlar."

Sonuç dediği gibi oldu. Dolunaylı bir gecenin sabahında kale düştü. Peki ben görevimi tam olarak yapabildim mi? Buna evet diyemem. Çünkü yakmam gereken kitaplardan birini yakmamıştım. Dağ şeyhi Hasan Sabbah'ın günlükleri çantamdaydı! Aradan yıllar geçti. Herkesin her şeyi unuttuğu bir zaman dilimine girmiştik. Alamut Kalesi de, onun gizemli şeyhi de çoktan unutulmuştu. …ve ben günlükleri yayınladım.
-Cüveyni- 

Gerek Hasan Sabbah'ın günlüklerinden, gerekse Cüveyni'nin anlattıklarından yola çıkılarak yazılan bu roman, Hasan Sabbah'ın, Alamut Kalesi'nin ve fedailerin hikâyesidir…

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme