Erman GÜNEŞ

Fotoğrafta Diyafram Ne İşe Yarar?

Fotoğraf Diyafram
Fotoğrafta Diyafram Nedir? başlıklı bir önceki yazıda, diyaframın temel özelliklerinden bahsetmiştik. Bu yazıda ise diyafram ve fotoğraf arasındaki ilişkiyi açıklayacağım. Diyafram, fotoğrafı nasıl etkiler?

Diyafram değerleri, fotoğrafta iki temel noktayı doğrudan etkilemektedir. Bunlardan ilki, fotoğraftaki ışık miktarıdır. Fotoğrafın ne kadar aydınlık, ne kadar karanlık olacağını diyafram değeri ile ayarlayabilirsiniz. Diğer temel nokta ise alan derinliğidir. Fotoğraflarda belirlediğiniz alanın net veya flu olmasını, yani alan derinliğini diyafram ayarları üzerinden belirleyebilirsiniz.

Diyafram ve Işık

Diyafram Işık İlişkisiDiyafram açıklığı ve kapalılığı, fotoğraf makinesine giren ve sensöre düşen ışığın miktarını ayarlamaktadır. Yani diyaframın fotoğraftaki ilk işlevi, ışık miktarını (ışık yoğunluğunu) kontrol etmektir. Karanlık bir ortamda açık diyafram kullanarak, ışığın makineye daha fazla girmesini sağlayabiliriz. Aynı şekilde ışığın çok olduğu ortamlarda ise fotoğrafın çok fazla ışık almaması için yüksek diyafram değerleri kullanarak diyaframımızı kısabiliriz. Diyafram değerlerinin sayısal olarak yükselmesi, makineye girecek ışığın azalacağını, küçülmesi ise artacağını gösterir.

Yan kısımdaki görselden, farklı diyafram değerleri kullanılarak çekilmiş fotoğraflardaki ışık değişimlerini görebilirsiniz. Diyafram, özellikle gece fotoğraflarında en küçük değerlerde kullanılır. Bunun nedeni, gece fotoğraflarında genellikle ışık kaynaklarının yetersiz olmasıdır.

Diyafram ve Alan Derinliği

Diyafram Alan Derinliği
Diyaframın fotoğraf ile doğrudan ilişkili olduğu ikinci nokta, alan derinliğidir. Diyafram değeri, fotoğrafta netleme yaptığımız noktanın önünde veya arkasındaki bölgenin ne kadar net görüneceğini belirler.

Yan tarafta bulunan görselde, 9 farklı fotoğrafta diyafram ve alan derinliği ilişkisi görülebilmektedir. F/1.8 diyafram değeri ile çekilmiş fotoğrafta, arka plan flu görünmektedir. Giderek arttırdığımız diyafram değeri ile arka plan net hale gelmektedir.

Fotoğrafta arka planı flu hale getirmek için düşük diyafram değeri (açık diyafram), arka planı net hale getirmek için ise yüksek diyafram değeri (kapalı diyafram) kullanılmalıdır. Diyafram kullanımına örnek verecek olursak, portre fotoğraflarında genellikle açık diyafram kullanılır. Bunun nedeni ise çekilen kişinin daha fazla ön plana çıkması için arka planı flu yapma gereksinimindendir. Makro fotoğraflar için de benzer bir durum geçerlidir. Farklı bir duruma ise manzara fotoğrafları örnek olarak gösterilebilir. Manzara fotoğraflarında bütün bölgeyi net bir şekilde gösterebilmek için, kapalı diyafram kullanılır.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme