Erman GÜNEŞ

Fotoğrafta Diyafram Nedir?

Fotoğraf Diyafram
Fotoğraf makinesinin temel ögelerinden biri olan diyafram, Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelen bir sözcüktür. İngilizcede açıklık anlamına gelen diyaframın, fotoğraf üzerinde iki temel fonksiyonu bulunmaktadır.

En basit açıklamasıyla diyafram: makineye giren ışık değerini kontrol etmeye yarayan kapakçık olarak adlandırılabilir. Işığın yoğunluğunu kontrol eden, büyüyebilen ve küçülebilen bir delik olarak düşünebileceğimiz diyafram, fotoğrafta hem ışık ile hem de alan derinliği ile doğrudan ilişkilidir.

Objektiflerin üzerinde yer alan diyafram bileziğinden (diyafram halkası) ayarlanabilen diyafram değerini, makinelerin menüsünden de ayarlamak mümkündür. F değeri ile gösterilen diyafram; f 1.0- f 1.2 – f1.4 – f1.8 – f2 – f2.8 – f4 – f5.6 – f8 – f11 – f16 şeklinde değerler alır.

Fotoğraf Diyafram
Diyaframın fotoğraftaki ışık ve alan derinliği ile olan ilişkisine geçmeden önce, birkaç benzetme ile bu konuyu pekiştirmekte fayda var. Diyaframı göz bebeğine benzetebiliriz. Işığın fazla olduğu ortamlarda göz bebeğinin kısılması, diyaframın açıklığının kapanmasına benzetilebilir. Aynı şekilde ışığın yetersiz olduğu ortamlarda göz bebeğimizin büyümesi, diyafram açıklığının arttırılmasına benzetilebilir. Veya bir musluğun kısık halde aktığında ışığın az olması, musluğun açık halde akmasında ise ışığın fazla olması gibi bir bağlantı kurulabilir.

Diyafram değeri, sayısal olarak ters orantılıdır. Yani örneğin f1.4 değeri, açık bir diyaframı ifade eder. Bu durumda ışık girişi fazla olur. f16 değeri ise kapalı bir diyaframı, yani ışık girişinin daha az olacağını ifade eder. Diyafram değeri sayısal olarak büyüdükçe, diyafram açıklığı azalır ve ışık miktarı azalır.

Diyaframı kavradıktan sonra, Fotoğrafta Diyafram Ne İşe Yarar? başlıklı konuya geçebiliriz.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme