Erman GÜNEŞ

GoDaddy Domain Blogger Siteye Yönlendirme

GoDaddy firması, uygun domain kampanyaları nedeniyle domain almak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir site. GoDaddy'den alınan domainleri Blogger tabanlı web sitesine yönlendirmek için ne yapmak gerekiyor?

Blogger domain yönlendirme konusunda sık sık sıkıntılar yaşanıyor. Farklı firmalardaki domainleri yönlendirirken, farklı işlemler yapmak gerekiyor. Özellikle ''www'' koyarak ve ''www'' koymadan siteye giriş yapma konusunda problem yaşanabiliyor.

Öncelikle Blogger yönetim paneline giriyoruz. Burada ''Ayarlar'' sekmesine tıklıyoruz ve ''Yayıncılık'' kısmının olduğu yerdeki "Blogunuz için ücüncü taraf bir URL ayarlayın" yazısına tıklıyoruz.  Buraya tıkladıktan sonra siteyi yönlendirmek istediğimiz domain adresini www etiketiyle birlikte yazarak tamam diyoruz.

GoDaddy Blogger

Bu işlem sonrasında bir hata mesajı alıyoruz. Bu hata mesajındaki Ad ve Hedef kısmında çıkan bilgileri bir yere kaydediyoruz ve GoDaddy sitesine giriş yapıyoruz.

GoDaddy sitesini Türkçe kullandığımda bazı sıkıntılar yaşadığım için İngilizce olarak ayarlamaları yaptım. Siz de böyle bir sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden siteyi İngilizce yaparak işlemleri anlatacağım.

Account kısmına tıkladığımız açılan sekmeden My Products'a tıklıyoruz. Buradan domain kısmını açarak Manage DNS kısmına tıklıyoruz.

GoDaddy Blogger


Manage DNS'e tıkladıktan sonra karşımıza gelen pencereden DNS ZONE FILE sekmesine tıklıyoruz. Burada A (Host) ve CName (Alias) tanımlamamız gerekecek.

Add Record yazan yere tıkladıktan sonra A (Host) kısmını seçiyoruz. Öncelikle bu kısmı tanımlayacağız. Host yazan yere @ işareti koyuyoruz. POINTS TO yazan yere ise aşağıdaki ip adreslerinden birini tanımlıyoruz. Bu şekilde 4 ip adresini de ayrı ayrı tanımlıyoruz.

216.239.32.21
216.239.34.21
216.239.36.21
216.239.38.21

Alt kısma yukarıda anlattığım yerle ilgili görsel ekledim. Her ip adresini ayrı ayrı ekleyerek ADD ANOTHER diyoruz. Yani toplamda @ ve ip adresi yazan 4 farklı kanalımız olmuş olacak.


A (Host) kısmını tamamladıktan sonra, sıra CName kısmına geldi. Yine Add Record kısmına tıklıyoruz ve bu defa CName eklemeye geliyoruz. İlk aşamada Blogger panelinden kaydettiğimiz bilgileri burada kullanmamız gerekecek.

İki farklı CName tanımlayacağız. İlkinde HOST yazan kısma ''www'' yazacağız. POINTS TO yazan kısma ise ''ghs.google.com'' yazacağız. İkincisinde ise Blogger yönetim panelindeki hata mesajını kullanacağız. Orada AD yazan yerdeki kısa kodu HOST yazan boşluğa, HEDEF yazan yerdeki uzun ve googlehosted.com ile biten kısmı ise POINTS TO yazan boşluğa yapıştırıp işlemleri bitireceğiz.

GoDaddy Blogger

Bu işlemlerin ardından GoDaddy'deki domain panelimizin bulunduğu yere geri dönüyoruz. Account > My Products ve Domains bölümünde Manage yazan yere tıklıyoruz. Burada karşımıza alt kısımdaki görseldeki gibi görüntü geliyor. Forward > Forwarding Domains yolunu izliyoruz.


Karşımıza gelen yönlendirme ekranında gerekli ayarları yaptıktan sonra kaydediyoruz. Buradaki ayarlar, aşağıdaki gibi olacaktır.


Bu işlemleri bitirdikten sonra Blogger yönetim panelinde çıkan hataya Tamam dedikten sonra, 1-48 saat aralığında yönlendirme sorunsuz bir şekilde yapılacaktır. Bu arada Blogger yönetim panelindeki Yayıncılık kısmında, ''SİTEADRESİ.com öğesini www.deneme.com konumuna yönlendir.'' kutucuğunu da işaretliyoruz.

11 yorum

 1. Bilgiler için tşk fakat ne yazıkki fotoğraflar silinmiş

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, görseller bende gözüküyor. Tekrar kontrol eder misiniz?

   Sil
 2. Yenileme yapmama rağmen göÜkmüyor

  YanıtlayınSil
 3. Senin siteye www olmadan girmiyor

  YanıtlayınSil
 4. Bluehost is definitely one of the best hosting company with plans for all of your hosting requirments.

  YanıtlayınSil
 5. en son görüntüde anlattığınız yönlendirme işlemini sadece bu sitede gördüm. diğer sitelerde anlatılan yönlendirme anlatımlarında en son işlemi yapmamışlar.

  YanıtlayınSil
 6. Erman bey çok teşekkür ederim..

  YanıtlayınSil
 7. bilgilendirme için teşekkürler en kısa sürede deneyeceğim, sağlıklı günler dilerim.

  YanıtlayınSil