Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta

Mesaj

Created by Templates Zoo

Erman GÜNEŞ

Dijital Fotoğraf Makinelerinin Çeşitleri Neler?

Dijital Fotoğraf Makineleri
Dijital fotoğrafçılığın yaygınlaşması, analog makinelerden dijital fotoğraf makinelerine geçişle birlikte olmuştur. Geleneksel olarak tabir ettiğimiz fotoğrafçılıkta, analog yani filmli makineler kullanılır. Dijital makinelerde ise görüntüler sayısal değerlerle oluşur ve film yerine sensör katman kullanılır.

Birçok fonksiyona sahip dijital makineler ile fotoğraf çekiminin yanı sıra ses ve görüntü kaydı yapabilmek mümkündür. Piksel olarak adlandırılan küçük karelerden oluşan bu fotoğraflar, analog fotoğrafların yerini almıştır.

Piksel Nedir? Ne İşe Yarar?

Dijital makineleri açıklarken, ''piksel'' olayına ayrı bir alt başlık ayırmak istedim. Dijital fotoğrafı oluşturan en küçük yapı birimi olan pikseller, fotoğraf dünyasının atomları olarak tanımlanabilir.

Piksel kavramıyla ilgili bilinen yanlışlar, çok yaygındır. Bu alt başlığı atmamın sebebi de buydu aslında. Piksellerin boyutu, fotoğrafın boyutu demektir. Yani görüntü kalitesiyle ilgili değil, fotoğrafın fotoğrafın boyutu ile ilgilidir. Piksel, çözünürlük kavramıyla karıştırılmaktadır.

Dijital Fotoğraf Makineleri Türleri Nelerdir?

Fotoğraf makinelerini 2 ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar; kompakt ve DSLR olarak ayrılmaktadır.

Compact Makine Nedir: Kompakt makineler, iki alt başlıkta toplanmaktadır. Ultra Compact ve Compact. Manuel ayar yapma imkanı çok kısıtlı olan bu makinelerde, ISO ayarı genellikle elle ayarlanabilmektedir. Örtücü ve diyafram ayarları ise makine tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Amatör fotoğraf makinesi olarak bilinen bu makinelerin küçük boyutlu olanlarına Ultra Compact denirken, biraz daha büyük boyutlu olanlarına Compact denilmektedir. LCD ekranı bulunan bu makinelerde, optik zoom yapılabilmektedir.

Compact Fotoğraf Makineleri

DSLR Makine Nedir: DSLR'nin açılımı, ''Digital Single Reflex Camera''dır. DSLR Like ve DSLR olarak iki ayrı alt başlığa ayrılan bu makineler, yarı-profesyonel ve profesyonel dijital fotoğraf makineleridir. DSLR Like makineler, lensi değiştirilemeyen makinelerdir. Tek lens olan bu makinelerin Compact makinelerden farkı; manuel ayarlarının daha geniş olmasıdır. Bu makinelerle de optik zoom yapılabilmektedir. DSLR makineler ise ''profesyonel'' olarak tanımlanan ve lensi değiştirilebilen makinelerdir.

DSLR Fotoğraf Makineleri

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme