Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta

Mesaj

Created by Templates Zoo

Erman GÜNEŞ

Fotoğraf İçin En Uygun Saat - Altın Saat

Fotoğrafta Altın Saat
Fotoğrafta en önemli şey ışıktır. Fotoğrafı oluşturan temel birim olan ışık, günün bazı saatlerinde fotoğraf çekmek için oldukça uygun bir konuma gelmektedir. Fotoğraf çekerken kullanılan doğal ışık, her zaman için yapay ışıktan daha iyidir.

Fotoğrafçılıkta günün bazı saatleri ''Altın Saat'' veya ''Sihirli Saat'' olarak adlandırılmaktadır. Bu saatler, fotoğraf çekmeye en uygun zaman dilimini ifade etmektedir. Buraya bir virgül koyup şunu da belirtmek istiyorum. Oluşturacağını kompozisyona göre ışığın dik gelmesini veya farklı noktada olmasını da isteyebilirsiniz. Bu yüzden fotoğraf illa bu saatlerde çekilirse güzel olur diye bir şey yok elbette.

Altın Saat kavramı, Güneş'in doğuşundan bir saat sonrasına kadar ve Güneş'in batışından bir saat öncesine kadar olan zamanı kapsamaktadır. Yani günde iki defa bu vakitleri yakalamak mümkündür. Tabi bu süre, mevsim ve hava şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Fotoğrafta Altın Saat
Güneş'in doğuşunda ve batışındaki konumu, hem alçak hem yakın hem büyük olması ve yaydığı ışığın yumuşak ve loş olması nedeniyle önemlidir. Bu saatlerde gökyüzünde sıcak tonların farklı hallerini dakikalar içerisinde görmek mümkündür. ''Aaa gökyüzüne bak, ne kadar güzel görünüyor.'' Cümlesi, genellikle bu zaman dilimlerinde kullanılan bir ifadedir.

Altın Saat diliminde nasıl fotoğraf çekilir veya ne tarz fotoğraflar çekilir derseniz, bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmıştır. Fakat bu zamanlarda süliet (ters ışık) fotoğrafları en çok tercih edilenler arasındadır.

Altın Saat dilimi oldukça kısa olduğu için dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta bulunmaktadır. Örneğin saatinizi öncesinden belirlemelisiniz. Bununla beraber nerede çekim yapacağınızı ve nasıl bir çekim yapmak istediğinizi de düşünmekte fayda var. Doğru konumu ve makinenizi önceden hazır ederek zaman kazanabilirsiniz.

Altın Saat Nasıl Hesaplanır? JeKoPhoto

JeKoPhotoAltın Saat zaman dilimini gözlem yaparak bir gün öncesinden hesaplayabilirsiniz. Fakat bu alt başlığı sırf bunu yazmak için koymadım elbette :) Bulunduğumuz konuma göre Güneş'in doğuşunu, batışını ve Golden Hour olarak adlandırılan Altın Saat'i bize gösteren bir internet sitesi bulunuyor.

JeKoPhoto sitesine girdikten sonra bulunduğunuz konumu belirliyorsunuz ve tarihi seçtikten sonra mode bölümünden hangi saatleri öğrenmek istediğinizi belirterek Submit tuşuna basıyorsunuz. Birkaç saniye belirlediğiniz konuma göre istediğiniz bilgilerin saat aralıkları karşınıza geliyor. İstersen bu verileri PDF formatına çevirerek çıktı alabiliyorsunuz. Sonuç olarak fotoğraf çekeceğiniz zaman dilimlerini kolayca belirlemiş oluyorsunuz.

Altın Saat Fotoğraflarına Örnekler:

Fotoğrafta Altın Saat

Fotoğrafta Altın Saat

Fotoğrafta Altın Saat

Fotoğrafta Altın Saat

Fotoğrafta Altın Saat

1 yorum