Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta

Mesaj

Created by Templates Zoo

Erman GÜNEŞ

Fotoğraf Makinesinde Shutter Sayısı Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Fotoğraf Shutter Sayısı
Fotoğraf makinesinde shutter sayısı, en basit açıklamasıyla fotoğraf makinesindeki çekilen fotoğrafların sayısıdır. Deklanşör sayısı veya perde hareketi sayısı olarak da adlandırılan shutter sayısı, fotoğraf makinesinin ne kadar ömrü kaldığını veya ne kadar kullanıldığı anlamak için başvurulan bir veridir.

Fotoğraf makineleri, makinede çekilen fotoğraf sayısı arttıkça ömrünü tamamlamaya başlarlar. Bu sizi hemen korkutmasın :) Çünkü fotoğraf makineleri tarafından bir makinenin ömrü, 100.000 ile 200.000 fotoğraf arasındadır. Hatta özenli ve dikkatli kullanımlarda bu sayı rahatlıkla 300.000 ile 500.000 arasına kadar ulaşmaktadır. Yani bir makinenin ömrünü tamamlaması, uzun bir süreç gerektirmektedir.

Özellikle ikinci el fotoğraf makinesi alırken, ilk dikkat edilmesi gereken şeylerin başında shutter sayısı gelmektedir. Markalara göre değişmekle birlikte çeşitli yöntemler aracılığı ile makinelerde kaç fotoğraf çekildiğini öğrenmek mümkündür.

Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Fotoğraf makinelerinin shutter sayıları çeşitli yöntemlerle öğrenilmektedir. Canon, Nikon, Sony, Olympus ve Pentax gibi makine markalarına göre bu yöntemler farklılık göstermektedir. Programlar, internet siteleri veya makinenin kendisinden bu veriler öğrenilebilmektedir.

Programa veya internet sitelerine ihtiyaç duymadan sıfır makinenizin shutter sayısını takip etmek için benim de kullandığım bir yöntemi önereceğim. Fotoğraf dosyalarındaki sayılar, her 10.000'de bir sıfırlanmaktadır. Yani IMG_00001 sayısı, IMG_10000 olduğu zaman başa dönmektedir. Buradan kaç kere başa döndüğünüzü biliyorsanız, makinenin shutter sayısı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

MyShutterCount: Shutter sayısının tespit edilebilmesi için en pratik yöntemlerin başında, www.myshuttercount.com sitesi gelmektedir. Bu siteye girdikten sonra ''Dosya Seç'' kısmından makinenin son fotoğrafını bilgisayara atarak seçiyoruz ve ''Upload File'' butonuna basıyoruz. Yükleme tamamlandıktan sonra ise shutter sayısını hiçbir programa gerek kalmadan öğrenebiliyoruz. Bu yöntem Nikon ve Pentax makinelerin bir çoğu kullanılmaktadır.

PhotoMe: Bilgisayarınıza indireceğiniz basit ve ücretsiz bir program ile makinenin deklanşör sayısını öğrenebilirsiniz. PhotoMe sitesinin indirme linkinden programı indirip, kurduktan sonra makinenin son fotoğrafını programda açarak shutter sayısını öğrenebilirsiniz. Bu yöntem, yine genellikle Nikon ve Pentax markaları için uyumludur.

PhotoMe programına fotoğrafı yükledikten sonra “Manufacturer Notes” sekmesine tıklayarak “Shutter Count” kısmından makinenin shutter sayısını görebilirsiniz.

Canon Shutter Sayısı Öğrenme: Canon marka fotoğraf makineleri için ücretsiz olarak yayınlanan EOS Info programını kullanarak perde sayısını öğrenebilirsiniz.

Sony Shutter Sayısı Öğrenme: Sony marka makinelerde shutter sayısını öğrenmek için program veya internet sitesi bulunmamaktadır. %100 emin olamasanız bile bu makinelerde shutter sayısı öğrenmek için klasik yöntemi tercih edebilirsiniz. Her makinede 10.000 fotoğraf olduğu zaman IMG_00001 şeklinde adlandırma başa dönmektedir. Makinenin kaç kez sıfırlandığı biliyorsanız, buradan ortalama bir değere ulaşabilirsiniz.

Olympus Shutter Sayısı Öğrenme: Olympus marka makinelerde shutter sayısını öğrenmek için makine üzerinden bir kaç işlem yapmamız gerekiyor. Makineyi açtıktan sonra bellek kartı kapağını da açıyoruz, Play ve OK tuşlarına basarken; sırasıyla ayar tekerinde yukarı, aşağı, sola ve sağa basıyoruz. Ardından deklanşöre tam basıp son olarak ayar tekerini yukarı doğru basarak işlemi tamamlıyorsunuz.


Hiç yorum yok

Yorum Gönderme