Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta

Mesaj

Created by Templates Zoo

Erman GÜNEŞ

Fotoğrafta Altın Oran ve 1/3 Kuralı Nedir?

Altın Oran veya 1/3 kuralı, fotoğrafçılıkta en temel çekim tekniklerinin başında gelmektedir.

Altın Oran kuralının en temel şekliyle çekilen görüntünün daha rahat algılanması olarak adlandırabiliriz. Fotoğrafçılıkta önemli ve temel bir yere sahip olan bu kural, fotoğraf çekimlerinde kompozisyon oluşturulurken basit bir şekilde uygulanabilmektedir. Bu teknik sayesinde çekilen nesne ön plana çıkmakta ve kadraj daha dengeli olmaktadır.

Altın Oran Tarihi

Fotoğrafçılıkta kullandığımız Altın Oran, aslında oldukça köklü bir tarihe sahiptir. Bu kısmı yüzeysel olarak da olsa tekniğin tarihini merak edenler için yazıyorum. Kafanızı karıştıracak olursa, burayı atlayabiliriz. Çünkü fotoğrafçılıkta çok daha basit şekilde bu tekniği kullanıyoruz. Rönesas Dönemi'nde Fibonacci isimli Pisalı matematikçi olarak bulunan Fibonacci Dizisi, bu tekniğin temelini oluşturmaktadır.

Da Vinci Altın Oran
1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, ... şeklinde ilerleyen Fibonacci Serisi'nde her sayı bir önceki iki sayının toplamı şeklinde ilerlemektedir. Bu sayı dizisindeki aaltın oran ise 13.sıradan sonraki her elemanın bir öncekine oranının 1.618 olmasıdır. Bu oran insan gözüne hoş gelen dikdörtgenin uzun ve kısa kenarları arasındaki oranı ifade etmektedir.

Tarih boyunca mimaride, resimlerde ve fotoğraflarda bu oranın etkisiyle eserler ortaya çıkmıştır. İnsan bedeninden hayvanlara ve doğadaki bir çok canlıya kadar altın oranı gözlemlemek mümkündür. Mısır'daki piramitlerin oranları, Yunan Tapınakları'nın oranları, salyangoz kabuğunun oranları, Leonardo da Vinci'nin ünlü eseri Mona Lisa tablosunun oranları bunlara somut birer örnektir. Bu oranın bilgisinin ortaya çıkmasından ve birçok yerde rastlanmasının ardından ''Divine Ratio'' ve ya ''Divine Proportion'' yani ''İlahi Oran'' olarak adlandırılmış. Daha ayrıntılı bilgi için Altın Oran Wikipedia sayfasına bakabiliriz.

Fotoğrafta Altın Oran

Bizim bu işin ilgileneceğimiz yönü ise, fotoğraf. Altın Oran, fotoğrafçılıkta kullanılmaya başladıktan sonra burada 1/3 kuralı olarak karşımıza çıkıyor. Yani Altın Oran ve 1/3 kuralı, tam olarak aynı anlama gelmemektedir. 1/3 kuralı, Altın Oran ile benzer estetik amaçlarlar kullanılsa da bu oranın daha basit hale getirilmiş versiyonunu temsil etmektedir.

Fotoğrafta 1/3 Kuralı1/3 kuralı, fotoğraf kadrajının yatay ve dikey olarak 3'er eşit parçaya bölünmesiyle elde ettiğimiz 9 küçük parçadan oluşmaktadır. Makinelerin vizörlerinden bakıldığı zaman bu parçaları görebiliriz. Başlangıç için vizörden çizgileri görerek kullandıktan sonra zamanda kafamızda oluşan şekil doğrultusunda vizördeki çizgilere ihtiyaç duymayacağız.

Kadrajı çizgilerle böldükten sonra sağ tarafta görseli bulunan bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu şekilde bulunan kesişim noktaları, bize ilgi merkezlerini gösteriyor. Yani fotoğrafta öne çıkartmak istediğimiz noktalar, bu kesişim merkezlerinde bulunmalıdır. Bu konuda yapılan araştırmalar şunu göstermiştir; fotoğrafınıza bakan herhangi bir kişi, ilk olarak bu kesişim noktalarına bakmaktadır. Ön plana çıkartmak istediğiniz nesneyi, ''ilgi noktaları'' olarak adlandırılan bu noktaların üzerine denk getirerek fotoğrafınızın estetik güzelliğini arttırabilirsiniz.

Altın Oran - 1/3 Kuralı İle Fotoğraf Örnekleri:


2 yorum