Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta

Mesaj

Created by Templates Zoo

Erman GÜNEŞ

Fotoğrafta Enstantane/Örtücü Nedir?

Enstantane Nedir?
Fotoğrafta temel ölçü birimlerden olan enstantane, çeşitli adlarla anılmaktadır. Örtücü, shutter, perde ve obtüratör isimleriyle karşımıza çıkabilecek olan bu kavram, en temel anlamıyla pozlama süresidir.

Fransızca "instantané" (anlık) kelimesinden gelen enstantane, filme veya sensöre giden ışığın süresini ayarlamak için kullanılmaktadır. Yani deklanşöre bastığımız andan itibaren sensöre veya filme ne kadar süre ışık verileceğini belirlemeye yaramaktadır. Buna aynı zaman shutter speed, örtücü hızı, pozlama süresi, perde hızı, enstantane hızı da denilmektedir.

Fotoğrafta diyafram ve örtücü ile birlikte temel ayarlardan olan enstantane, saniyelerle ölçülen bir birimdir. 1/8, 1/125, 1/250, 1/4000 gibi değerler, saniyenin bölünmüş halini göstermektedir. Yani 1/4000 demek, bir saniyenin 4.000'e bölünmüş halidir. Burada ters orantılı olarak rakam büyüdükçe pozlama süresi kısalmaktadır. Ayrıca 1 saniyenin üzerindeki pozlamalar için 1'', 2'', 3'' gibi değerler mevcuttur. Burada ise fotoğrafın pozlama süresi, saniyelerle ifade edilmektedir.

Enstantane Örnekleri

Enstantane - Örtücü Ne İşe Yarar?

Üst kısımda farklı enstantane değerleriyle çekilmiş rüzgar gülü fotoğrafları vardır. Burada gördüğümüz ilk fotoğraf, kısa bir pozlama süresi ile çekilmiştir. Sonraki iki fotoğrafta ise pozlama süresi giderek arttırılmıştır.

Hareketi dondurmak için kısa pozlama süreleri kullanılmalıdır. Örneğin birinci fotoğraf, rüzgar gülünün dönüş hızına göre 1/500 enstantane hızında düşünülürse diğer fotoğraflar 1/125 ve 1/25 gibi daha uzun sürelerde pozlanmıştır. Buna göre enstantane, ilk kısımda açıkladığımız gibi fotoğraftaki ışık miktarının ayarlamasının yanında bir de hareketi dondurma ve hareket etkisini gösterme amacıyla da kullanılmaktadır.

3 yorum