Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta

Mesaj

Created by Templates Zoo

Erman GÜNEŞ

ISO Nedir? Ne İşe Yarar?

Fotoğrafın temel birimlerden biri olan ISO nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Daha önce fotoğrafın diğer temel birimleri olan diyafram ve örtücü hakkında bilgiler vermiştim. Fotoğrafı oluşturan 3 temel ayarın üçüncü olan ISO değerini, bu yazıda anlatacağım.

“International Standarts Organisation” yani Uluslararası Standart Kuruluşu anlamına gelen ISO, en temel açıklamasıyla filmin veya sensörün ışığa karşı hassaslık derecesidir.

DSLR fotoğraf makinelerinde, çoğu kompakt makinede ve hatta artık birçok cep telefonunda manuel olarak ayarlanabilen ISO, bazı makinelerde ASA (American Standarts Association) yada DIN (Deutsches Institut für Normung) olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Analog makinelerde filmin ışığa karşı hassaslığı olarak bilinen ISO, dijital makinelerde sensörün ışığa karşı hassaslığı olarak bilinmektedir. ISO değernin arttırılması, yani yüksek ISO olması fotoğrafın ışığa karşı daha hassas olmasını ve ışığın daha çok olması anlamına gelmektedir.

ISO Değeri ve Fotoğrafa Etkisi

ISO değerleri filmlerde sabittir. Yani analog makine için film alırken 100 ISO, 400 ISO, 800 ISO gibi sabit bir değerde film alıyoruz. Dijital makinelerde bu ayarı elle değiştirebiliyoruz. Makinelere göre farklı ISO değerleri bulunmaktadır. En düşük ISO değeri 50 (Genellikle 100) en yüksek ISO değeri ise 102400 (Genellikle 6400) olarak karşımıza çıkmaktadır.


Üst kısımda aynı karenin farklı ISO değerleriyle çekilmiş fotoğrafları bulunmaktadır. ISO değeri doğru orantılı bir şekilde arttıkça, fotoğraftaki ışık miktarı daha fazla olmaktadır. Yani ISO değerinin arttırılması, sensörün hassaslık derecesini de arttırmak ve ışığa daha duyarlı hale getirmektedir.

ISO ve Gürültü (Noise)

ISO ayarı, fotoğrafta ışık dışındaki bir başka şeyi de etkilemektedir. Etkilediği şey gürültü, noise veya gren olarak karşımıza çıkan fotoğraftaki lekelerdir.

Yan taraftaki görselde, yanı yerin farklı ISO değerleriyle çekişmiş fotoğrafları bulunmaktadır. ISO değeri arttıkça, fotoğraftaki gürültü oranının yani lekelerin (kumlanma da denir) arttığını görüyoruz.

Düşük ISO, az noise anlamına gelmektedir. Yani bir başka şekilde açıklarsak, ISO değeri yükseldikçe fotoğraftaki lekeler artmaktadır. Bunun için eğer özellikle lekeli fotoğraf çekme gibi bir amacımız yoksa, ISO değerini olabildiğince düşük seviyede kullanmamız gerekir.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme