Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta

Mesaj

Created by Templates Zoo

Erman GÜNEŞ

Makro Fotoğrafçılık İçin İpuçları ve Örnekler

Makro fotoğrafçılık, genellikle fotoğrafa yeni başlayanların manzara fotoğraflarından sonra en çok ilgi duyduğu çekimlerden birisidir.

Çiçek, böcek, kelebek gibi nesneleri oldukça yakın bir planda çekmemize olanak sağlayan makro fotoğraflar, özellikle canlı çekimlerinde göründüğü kadar olmamaktadır ve dikkat edilmesi gereken noktaları vardır.

Makro fotoğraf çekmek için gerekli olan lens ekipmanlarının pahalı olması ve sabır gerektiren bir çekim olması nedeniyle bu çekimlere ilgiyle bakanların, çoğu zaman hevesleri kırılmaktadır. Sabır konusunda bir şey diyemem, belki güzel fotoğraflar çektikçe ayırdığınız zamana değdiğini düşünüp makro fotoğrafçılığa devam edebilirsiniz. Ekipmanların pahalılığı ise birkaç çözüm barındırmaktadır. Bunlardan birisi, benim de kullanmakta olduğum makro tüplerdir. Makro Tüpü Nedir? başlıklı yazımı okuyarak bu ürün hakkında bilgi alabilirsiniz.

Makro Fotoğraflar Örtücü ve Diyafram

Makro- Fotoğraf Örnekleri
Diyafram ayarı olarak F/8 veya F/11 değerlerini en düşük değer olarak tutabilirsiniz. Diyaframı olabildiğince kısmak, her ne kadar ışık oranımızı düşürecek olsa da makro fotoğrafların birinci önceliği olan alan derinliğini net bir şekilde görmemizi sağlayacaktır. Makro fotoğraflarda netlik alanı, çok dar bir kısmı kapsamaktadır. Bu nedenle çekeceğimiz objeyi net bir şekilde görebilmek için yüksek diyafram değerleri kullanmamız gerekmektedir.

Örtücü (enstantane) ayarlarında kullanmanızı tavsiye ettiğim en düşük değerler; 1/125 veya 1/200 olacaktır. Fotoğrafı elinizle (tripodsuz) çekecekseniz, bu değerler net bir görüntü yakalamanızı sağlamaya yetecektir. Her ne kadar ışık oranınız düşecek olsa da, özellikle hareketli nesnelerde yüksek örtücü değerleri ile fotoğraf çekmekte fayda var.

Makro Fotoğrafçılık İçin Tavsiyeler

Makro Fotoğraf Örnekleri
- Doğada yapılacak makro çekimlerde ışık son derece önemlidir. Gün doğumu saatleri, makro fotoğraflar için en uygun zamanlardır. Bu saatlerde bulutsuz bir havada Güneş'in doğuş açısına göre güzel ışık alabilirsiniz. Canlıların bu saatlerde daha hareketsiz olması nedeniyle rahat çekim yapabilirsiniz. Ayrıca bu saatlerde gittiğiniz yerde çiğ bulunabileceğinden, fotoğraflarınıza ayrı bir güzellik katabilirsiniz.

- Flaş kullanarak yüksek enstantane ve kısık diyaframdan dolayı oluşan ışık kaybını önleyebilirsiniz. Sabit enstantane kullanarak çekiminizi kolaylaştırabilirsiniz. Ama doğal ışık, her zaman için yapay ışıktan daha iyidir. Yani olabildiğince doğal ışıkta çekim yapmaya özen gösterin. Ayrıca tepe flaşlar veya dahili flaşlar, makro kullanımda sorun yaratabilir. Bu flaşların nesnenin üzerine gölgesi düşebilir. Bu yüzden ring flaş tercih edebilir veya hazırdaki flaşlarınız için softbox kullanabilirsiniz.

Makro Fotoğraf Örnekleri
- Özellikle canlı nesneleri çekerken gözünüz vizörde ve yavaş hareketlerle yaklaşmalısınız. Bu sayede canlıyı ürkütmemiş olursunuz ve istediğiniz fotoğrafı çekme şansınızı arttırırsınız. Ayrıca canlılara yaklaşırken sürekli eğilmek hatta sürünmek zorunda kalacağınız için bir dizlik kullanmanız, yararınıza olacaktır.

- Netlik noktası, canlı çekimlerinde genellikle gözlerde olmalıdır. Gözleri net ve keskin görmek, fotoğrafınızı çok daha iyi yapacaktır.

- Su kenarları ve bol polen bulunan yerler, canlı çekimleri için son derece idealdir. Şehir ortamında hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Makro Fotoğraf Örnekleri

Benim çektiğim fotoğrafları, Makro Fotoğraflar başlıklı yazımdan görüntüleyebilirsiniz. Bu kısma da beğendiğim makro fotoğraflardan örnekler ekledim.

Makro Fotoğraf Örnekleri

Makro Fotoğraf Örnekleri

Makro Fotoğraf Örnekleri

Makro Fotoğraf Örnekleri

Makro Fotoğraf Örnekleri

Makro Fotoğraf Örnekleri

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme