Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta

Mesaj

Created by Templates Zoo

Erman GÜNEŞ

ND Filtre Nedir? Nasıl Kullanılır?

ND Filtre Nedir?
ND filtre, fotoğrafçılıkta uzun pozlama yaparken yararlanabileceğimiz bir filtredir. Işığın çok olduğu ortamlarda, gün ışığında uzun çekim yapmak için ND filtreler kullanılmaktadır.

Nört yoğunluk (Neutral Density) anlamına gelen ND, özellikle doğa ve manzara fotoğrafçılarının sıkça kullandığı bir ekipmandır. Renk filtrelerine fazla revaçta olan bir filtre gibi görünmese de ND filtre kullanımı ile başarılı uzun pozlama teknikleri uygulanmaktadır.

ND Filtrelerin Çeşitleri

ND filtreler, farklı koyuluk derecelerine göre çeşitleniyor. Filtrelerin bu koyuluk dereceleri pozlama faktörünü (exposure factor) etkiliyor. 2x, 4x, 8, 64x ve 1024x şeklinde çeşitlenen koyuluk dereceleri, fotoğrafa giren ışığı etkiliyor.

2x: 1 Stop
4x: 2 Stop
8x: 3 Stop
64x: 6 Stop
1024x: 10 Stop

Bu değerleri bir ND filtre satın alırken görürsünüz. Değerlerin amacı, pozlama sürelerini değiştirmektir. Örnek vermek gerekirse, 8x ND filtre kullanırken (ND8) örtücü hızımız 1/125'ten 1/15'e değişmektedir. Yani stop aralığı ne kadar geniş olursa, fotoğrafı o kadar karanlık hale getirerek daha uzun sürelerde çekebiliyoruz.

ND Filtre Fiyatları

ND filtrelerin fiyatları, stop değerlerine göre değişmektedir. Buna göre 1 stop etkisindeki filtrelerin fiyatları, 70 TL ile 80 TL aralığında başlamaktadır. 10 stop değerindeki filtrelerin fiyatı ise 600 TL - 700 TL aralığına kadar çıkmaktadır.

ND Filtreli ve Filtresiz Fotoğraf Karşılaştırmaları
Hiç yorum yok

Yorum Gönderme