Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta

Mesaj

Created by Templates Zoo

Erman GÜNEŞ

Telefon Kamerası Lensleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Telefon Kamerası Lensleri
Telefon fotoğrafçılığının hızlı gelişmesi ve özellikle Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde telefon ile çekilen fotoğrafların paylaşımının artmasıyla beraber telefon alırken kamera özelliklerine dikkat edenlerin sayısı bir hayli arttı.

Fotoğrafçılıkta yeni bir alan olarak karşımıza çıkan telefon fotoğrafçılığına ilginin artması, yeni yatırımları da beraberinde getirdi. Bu yatırımlardan bir tanesi de telefon kamerası için üretilen lensler oldu. Elbette bir fotoğraf makinesinin yerini tutmasa da sürekli yanımızda taşıdığımız ve kullanımda sağladığı kolaylık nedeniyle telefon ile fotoğraf çekimi yapıyoruz. Üreticilerde telefon kameralarında ISO, enstantane gibi ayarların değiştirilmesine olanak sağlayan telefonlar üreterek bu işi geliştiriyorlar. Şimdi inceleyeceğimiz konu ise telefon kameraları için üretilen lensler.

iPhone ve Android akıllı telefonlarda kullanılabilen cep telefonu kameraları, 3 çeşitten oluşuyor. Fish-eye (Balık gözü), wide ve makro şeklinde lensler bulunuyor. Bu lenslerden biri fish-eye diğeri ise geniş açı ve makro özelliğine sahip. Hem fish-eye hem de makro fotoğraf çekmeye yarayan lensi, hangisi kullanmak istersek ona göre ters çevirerek kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu lenslerin dışında bir de cep telefonları için zoom lensler bulunuyor.

Bu lensleri telefona bağlamak için yapıştırıcı halkalar veya tutma klipsi kullanılıyor. Bu lenslerin fiyatları ise oldukça uygun. Özelliklerine ve lens setine göre değişen fiyatları 10 TL ile 30 TL arasında.

Cep Telefonu Lensli Fotoğraf Örnekleri:*Fotoğraflar Mobilamca.com sitesinden alınmıştır.

1 yorum