Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta

Mesaj

Created by Templates Zoo

Erman GÜNEŞ

Yağmurda Fotoğraf Çekmek İçin İpuçları

''Bugün hava yağmurlu, fotoğraf çekmeye çıkmayayım en iyisi.'' diyorsanız, yağmurun fotoğrafa kattığı güzellikten habersiz olabilirsiniz :) Birkaç ipucu sayesinde yağmur yağarken fotoğraf çekmekten kaçınmak yerine, fotoğraf çekmek için yağmur yağmasını bekler hale gelebilirsiniz.

Benim gibi yağmuru sevenler için yağmur yağarken fotoğraf çekmek, ayrı bir keyiftir. Tabi bu yağmur damlalarının fotoğraf makinesine zarar vermesini önlemek için bazı ekipmanlara ihtiyacımız var. Ayrıca yağmurun tadını çıkartayım derken, kendimizi unutup da günlerce hasta bir şekilde yatakta yatmayı da istemeyiz.

Fotoğraf Makinesini Yağmurdan Korumak

Alt başlık olarak ''fotoğraf makinesini'' yağmurdan korumak dedim ama makinenin yanında kendinizi korumayı unutmayın. Öncelikle şiddetli bir yağmur olmadığı varsayarak ince bir yağmurluğu üstünüze geçirmenizi tavsiye ediyorum. Kalın yağmurluklar hem hareket kabiliyetimizi düşüreceğinden hem de fotoğraf çekerken zorluk yaratacağından bunlara gerek yok.

Gelelim asıl konumuz olan yağmurda fotoğraf makinesini korumaya. Büyük bir poşet ile makineyi güzelce sararak yağmur değmeyecek şekilde ayarlıyoruz. Lens için de mutlaka bir UV filtre bulunduruyoruz. Sadece yağmurda değil, her daim bu filtreyi kullanmakta yarar var. İkinci önerim ise daha kullanışlı. Fotoğraf makinelerini korumak için özel olarak tasarlanan yağmurluklardan satın alarak bu işi kolayca halledebilirsiniz.

Alt kısma 2 adet fotoğraf makinesi yağmurluğu görseli ekledim. 30 TL'den başlayan fotoğraf makinesi yağmur koruyucularının fiyat yelpazesi bir hayli geniş. İnternet üzerinden veya fotoğraf marketlerinden bunları temin edebilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi Yağmurluğu

Fotoğrafı Bekleyin

Yağmurluk işleriyle beni hiç uğraştırma diyorsanız, önceden belirlediğiniz korunaklı ve fotoğraf çekmeye müsait bir yerde bekleyebilirsiniz. Veya bir kafenin bahçesinde, şemsiye altında fotoğrafı bekleyebilirsiniz. Şemsiye demişken, geniş açılı bir lensiniz varsa ve yanınızda şemsiye götürürseniz bu şemsiyenin bir kısmını kadraja dahil ederek farklı kareler ortaya çıkartabilirsiniz.

Yağmurda Fotoğraf Çekme Teknikleri: Yansımalar

Özellikle geniş açılı bir lense sahip olan, mimari fotoğraflarda yansıma tekniğini sıklıkla kullanırlar. Son dönemlerde yeni trend, yansımayı düz gerçek kareyi ise ters koyma. Bazı fotoğraflarda hangi kısmın yansıma olduğunu anlayabilmek için biraz incelemek gerekiyor. Hatta biraz Photoshop kullanarak yansıma ile gerçek görüntüyü ayırt etmek bir hayli zor hale getiriliyor.

Yağmur yağdığı zaman ıslanan zemin ve su birikintileri; yansıma fotoğraflar için birebirdir.

Yağmurda Fotoğraf Çekme Teknikleri: Ters Işık

Yağmur yağarken gündüz vaktiyse ve bir de Güneş varsa ters ışık tekniği ile çok güzel kareler yakalayabilirsiniz. Hem yağmur damlalarını gösterme şansınız artar hem de yağmurlu havada ters ışık tekniği ile güzel kareler ortaya çıkar. Akşam vaktinde ise reklam tabelası, araba ışıkları veya sokak lambaları ters için kullanılabilir. Burada önemli olan, çektiğiniz fotoğrafta yağmur damlaların görünmesi. Eğer etrafınızda kullanılabilecek ışık kaynağı yoksa, biraz flaş kullanarak yine aynı işlevi görebilirsiniz.

Yağmurda Fotoğraf Çekme Teknikleri: İfadeler

Ne ola ki şimdi bu ''ifadeler'' ? Yağmurdan kaçan insanlar, telaş hatta endişe. Bastığı yere dikkat edenler, gideceği yere geç kalanlar... Bunun gibi birçok şey sayabilirsiniz. Yağmurda portre fotoğrafları yakalayabilirseniz, güzel kareler ortaya çıkabilir.

Yağmurlu Havada Çekilmiş Fotoğraf Örnekleri:


Yağmurlu Fotoğraf Örnekleri

Yağmurlu Fotoğraf Örnekleri

Yağmurlu Fotoğraf Örnekleri

Yağmurlu Fotoğraf Örnekleri

Yağmurlu Fotoğraf Örnekleri

Yağmurlu Fotoğraf Örnekleri

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme