Erman GÜNEŞ

Ağaç Diken Arama Motoru: Ecosia

İnternette arama yaparken çevreyi koruyabileceğinizi, Dünya’yı daha yeşil bir hale getirebileceğinizi biliyor muydunuz? Ecosia isimli arama motoru, internette yapılan aramalar sayesinde Dünya’yı daha yaşanabilir bir yer haline getiriyor.

Nedir Bu Ecosia?

2009 yılında Christian Kroll tarafından kurulan Ecosia isimli arama motoru, aslında diğer arama motorları ile aynı görevi görüyor. Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi sektörün önde gelen arama motorlarında olduğu gibi Ecosia üzerinden de internetteki bilgilere kolayca ulaşıyorsunuz. Ecosia’yı benzer siteler arasında öne çıkaran şey ise yaptığınız her aramada kazandırdığınız paralar ile ağaç dikimi yapılması.

Şeffaf bir şirket politikası belirleyen Ecosia, arama başına elde ettiği gelirin %80’ini ağaç dikmek için kullanıyor. Sitenin açıkladığı verilere göre bugüne kadar 2 milyondan fazla ağaç dikildiği belirtiliyor. Ayrıca sitenin hedeflerinde 2020 yılına kadar 1 milyar ağaç dikme hedefinin olduğu da belirtiliyor.

İnternet sitesinde yer alan açıklama metni, şu şekilde:

“Modern dünyamızda düzeltilmesi gereken pek çok türden problem mevcut. Ecosia ile birlikte elimizden geldiği kadar bu problemlere yenilikçi çözümler getirmeye çalışıyoruz. Ormansızlaştırmayı yeryüzünden kaldırma vizyonumuzun bir parçası olarak, 2020 yılına kadar 1 milyar ağaç dikmek istiyoruz.”

İstatistiklerle Ecosia

Şuan ortalama 2,5 milyon aktif kullanıcısı bulunan Ecosia, yayınladığı verilere göre günde ortalama 720 bin arama yapılan bir site. Arama başına reklam gelirlerinden ortalama 0,5 cent kazanç sağlayan Ecosia, Burkina Faso’da ağaç dikmenin maliyetinin 28 cent olduğunu belirtiyor. Yani bu verilere göre Ecosia her 10 saniyede bir ağaç dikiyor.

Alışkanlıklar ve Fayda

Bir arama motoru dünyayı değiştirmeye yetmez elbette. Ama farkındalık yaratmak için oldukça önemli bir adım olarak görülebilir. Bir çoğumuz Google ve Yandex kullanıyoruz ve alışkanlıklarımız da bu yönde. Diğer arama motorlarına biraz daha yavaş olması bir dezavantaj olsa da yaptığınız aramalar sayesinde ağaç dikildiğini bilmek ve istatistikleri sitede güncel olarak görmek kendinizi değerli hissetmenizi sağlayacaktır.

Denemekte fayda var :) Siteye www.ecosia.org adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme