Erman GÜNEŞ

Wordpress Site Yedekleme ve Geri Yükleme


Web sitelerinde yedek alma ve yedek yükleme işlemleri, son derece önemlidir. Pek çok host şirketi günlük, haftalık veya aylık olarak sitelerin yedeğini almayı taahhüt etmektedir. Fakat zaman zaman forumlarda bu konuyla ilgili şikayetler yayınlanmakta ve site yedeklerinin kaybolmasından dolayı yedek alma işinin önemi vurgulanmaktadır.

Wordpress tabanlı web sitelerinin yedeğini almak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Aşağıda derlediği Wordpress site yedeği alma ve site yedeğini yükleme işlemlerini kullanarak sitenizin dosyalarını güvence altına alabilirsiniz.

Daha önce bu konu hakkında bir makale yazmak her ne kadar aklımdan geçse de detaylı olarak anlatabilecek vakti bulamadığımdan dolayı bugüne kısmetmiş. WordPress altyapısı ile çalışan çoğu blog sahibinin site taşırken korkulu rüyası olan “yedek almak” aslında çok basit bir işlem. Çeşitli yollar ile wordpress blogunuzun nasıl yedeğini alabileceğinizi aynı zamanda kendinizi nasıl garantiye alabileceğinizi bu yazımda anlatacağım.

1) WordPress Yedekleme Eklentileri

Wordpress sitede yedek almak için kullanılan en basit ve hızlı yöntem, eklentilerdir.

- BackUpWp Free

BackUpWp Free eklentisi, Türkçe desteği olmayan bir eklenti. Bu eklenti ile XML dosyasının yanında klasör yedeği de almanız mümkün. Otomatik olarak yedek alan eklenti, bu yedeği size mail olarak gönderiyor.

- WP DB Backup Manager

1 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan WP DB Backup Manager eklentisi, kullanışlı seçeneklerden bir tanesi. Veritabanı üzerinde değişiklikler yapmanıza olanak sağlayan eklentinin özellikleri bir hayli fazla.

- WordPress Backup to Dropbox

Bir başka Wordpress eklentisi ile Wordpress tabanlı sitenizi Dropbox'a yedekleyebilirsiniz. Dropbox dosya paylaşım servisini kullananlar, bu eklenti ile sitelerini yedeklerini burada muhafaza edebilir ve istediği zaman ulaşabilir.

2) cPanel Site Yedekleme

Host siteniz üzerinden veya direkt olarak http://siteadresi.com:2082 üzerinden cPanel'e giriş yapıyoruz.

Dosyalar > Yedekleme Sihirbazı > Backup veya Yedek > Yedekleme Ayarlar yolunu takip ederek cPanel üzerinden yedek alma işlemini yapabilirsiniz.

Aldığınız yedeğin hatalı olması riskine karşı xml yedeği ve wp-content klasörünün yedeğini de ayrı olarak alabilirsiniz.

3) FTP ve phpMyAdmin Site Yedekleme

FTP adresine giriş yaptıktan sonra ana dizinde bulunan dosyaların tamamına bilgisayarınızda oluşturduğunuz klasöre kopyalayabilirsiniz.

cPanel üzerinide Veritabanları > phpMyAdmin yolunu takip ederek phpMyAdmin sayfasına ulaşabilirsiniz. Burada üst menüdeki ''Dışa aktar'' seçeneği ile bütün verilerinizi bilgisayarınıza kopyalayabilirsiniz. Yedeği yüklemek için ise yine bu sayfada yer alan ''İçe Aktar'' seçeneğini kullanabilirsiniz.


2 yorum