Erman GÜNEŞ

Yıldız Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Yıldız Fotoğrafı Çekmek
Yıldızlara bakmayı seven ve fotoğrafa da ilgi duyan biriyseniz, yıldız fotoğrafı çekmek sizin için keyifli bir aktivite olabilir.

Bu rahatlatıcı görüntüyü kadraja alıp ölümsüzleştirmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekecek. Çünkü gündüz çektiğiniz fotoğraflar ile gece yapacağınız uzun pozlamalar arasında fark bulunmaktadır. Yıldız pozlamak, yeni başlayanların oldukça ilgisini çeken bir olaydır ve ileri çekim teknikleri hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir.

Ortam, ekipman ve değerler alt başlıkları halinde gece uzun pozlama yaparak yıldızları çekmek için gerekli olan detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Ortam / Çevre

Yıldız Fotoğrafı ÇekmekYıldız fotoğrafı çekmek için uygun ortamda bulunmanız son derece önemlidir. Şehir ışıklarının yarattığı ışık kirliliği, merkezi yerlerde yıldız fotoğrafları çekmeyi imkansız hale getirmektedir. Bu nedenle yıldız fotoğrafı çekmek için tercih edeceğiniz yer, tamamen karanlık olmalıdır. Şehir dışındaki köy yollarını kullanarak uygun bir yer bulabilirsiniz.

Ayrıca şehir aydınlatmalarının haricinde yıldız fotoğraflarında işimizi zorlaştıran bir başka ışık kaynağı da Ay'dır. Çekime gitmeden önce hem havanın açık (bulutsuz) olup olmadığına hem de Ay'ın durumuna bakmanız iyi olacaktır.

Ekipman

Yıldız Fotoğrafı ÇekmekYıldız fotoğrafı çekerken uzun pozlama tekniğini kullanacağımız için yanınızda mutlaka bir tripod bulundurmalısınız. Uzun süre pozlama yapacağımız için kullandığımız tripodun sağlam olması gerekiyor. Çekim esnasında titremeyi engelleyen bir tripod kullanmazsak, en ufak bir rüzgarda fotoğrafımızın netliği gidecektir.

Yıldız fotoğraflarında geniş açı lens kullanmamız daha uygun olacaktır. Bu nedenle 10-20 mm aralığındaki lensler, işimizi kolaylaştıracaktır. Fakat bu lenslere sahip değilseniz, birçoğumuzda bulunan 18-55 mm lensler de işimizi görecektir. Geniş açılı lensler, hem gökyüzünü hem de yerde bulunan ağaç, göl gibi kadraja alacağımız diğer nesneleri kolayca yerleştirmemizi sağlayacaktır.

Kullandığınız hafıza kartının okuma hızı, çektiğiniz fotoğrafın işleme süresini bir hayli kısaltacaktır. Uzun örtücü süreleri kullandığımız için fotoğrafın işlenmesi de çok uzun sürmektedir. Okuma hızı yüksek kartlar ise fotoğrafı daha çabuk işleyerek bizi bekletmemektedir.

Ayarlar

Yıldız Fotoğrafı ÇekmekYıldızların hareketini fotoğraflamak için BULB modunda çekim yapmamız gerekmektedir. 10 dakika ile 50 dakika arasında değişen çekimler yapabilirsiniz. Ortamdaki ışık miktarına ve diyafram değerlerinize göre bu durum değişiklik gösterebilir.

Uzun süre pozlama yapacağımız için düşük ISO ve kısık diyafram değerleri kullanabilirsiniz. Fakat amacınız yıldız hareketleri yerine sadece gökyüzündeki yıldızların hemen hemen sabit bir karesini çekmek ise, BULB moduna gerek olmadan 10-20-30 saniye örtücü değerleri ile fotoğrafı çekebilirsiniz. Bu ayarlarda diyaframı açıp, ISO değerini de yükseltmeniz gerekir.

Netleme konusunda ise ''sonsuz'' netlik noktasında çekim yapabilirsiniz. Eğer önünüzde bir nesne var ise, buraya el feneri ile ışık tutarak netliğinizi buraya göre de ayarlayabilirsiniz.

RAW formatında çekim yapmak, yıldız fotoğrafları için gerekli bir diğer özelliktir. Çünkü çekimin ardından PhotoShop ve benzeri programlarda biraz düzenleme yapmanız gerekecektir. Hemen hemen her yıldız fotoğrafı bu şekilde düzenlendikten sonra yayınlanmaktadır.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme