Erman GÜNEŞ

Motorla: Ankara-Eskişehir

Şehirler arası ilk motosiklet deneyimimi Ankara-Eskişehir rotasında yaşadım. Ankara'dan öğle vakti çıktığım yolculuğu ortalama 3 saatte bitirdim. Geri dönüşte ise sabah erkenden yola çıktım ve yolu öğrendiğim için ortalama 2,5 saatte Ankara'ya vardım. Bu gezinin ardından blog için bir şeyler karalayayım dedim.

Ankara-Eskişehir için iki farklı rota bulunuyor. Rotalardan ilki; Temelli - Polatlı - Sivrihisar üzerinden gidilen rota, 233 kilometrelik bölünmüş yoldan oluşuyor. Diğer rota ise Ayaş - Beypazarı - Nallıhan - Sarıcakaya yolundan oluşuyor ve 293 kilometrelik uzunluğa sahip. Genellikle Ankara-Eskişehir yolu için ilk rota kullanılmakta. Bu rota hem daha düz hem de kısa. İkinci rota ise uzun olmasına rağmen gezmek için son derece ideal. Özellikle Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinde görülmeye değer güzellikler bulunuyor.

Ben, ilk seyahatimde ilk rotayı tercih ettim. Ama fırsatım olduğu zaman muhakkak ikinci rota üzerinden de Ankara-Eskişehir yapacağım.

Polatlı üzerinden Eskişehir'e giderken Sivrihisar'a kadar stabil bir yol izliyorsunuz. Sivrihisar Kavşağı'nın ardından ise sürekli inişli-çıkışlı bir yol geliyor karşımıza. Küçük motosikletlerle bu yolda biraz zorlanabilirsiniz. Dikkat etmek gereken bir başka şey ise sabah ve gece saatlerinde iliklere kadar hissedilen soğuk. Özellikle Eskişehir'e girmeden hemen önce Kanlıpınar bölgesinden geçerken yoğun bir sisle karşılaşma ihtimaliniz de var.

Kısa sürede gidip gelmem, yaklaşık 40 kilometre kadar sisin içinde kalmam, ilk uzun yol deneyimim olması ve küçük bir motosiklet kullanmam yorulmama neden oldu. Ama aldığım keyif, yorgunluğa fazlasıyla değdi.

Gitmeden yararlanabileceğiniz yazılar:

Eskişehir'de Gezilecek Yerler


1 yorum