Erman GÜNEŞ

Sosyal Medya Siteleri


Günümüzde en çok öne çıkan sosyal medya siteleri olan Facebook, Twitter ve Instagram dışında milyonlarca kişinin kullandığı başka siteler de bulunuyor. Kiminin kuruluş tarihi oldukça eskiye dayanırken, kimi Çin ve Rusya gibi süper güç ülkelerin Amerika kaynaklı sitelere rakip olarak öne çıkarttığı sitelerdir.

Fotoğraf paylaşımı, yazı paylaşımı ve beğendiğiniz yazıları kaydetme gibi çok farklı işlevleri olan çeşitli sosyal medya siteleri, binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bu yazıda bütün sosyal medya siteleri hakkında tanıtıcı bilgiler bulunuyor.

Facebook

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook, 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biri olan Facebook, her geçen gün gelişerek yoluna devam etmektedir.

Site adresi: www.facebook.com


Twitter

21 Şubat 2006 tarihinde kurulan ABD merkezli sosyal medya sitesi Twitter, kullanıcıların 140 karakterle sınırlandırılmış gönderi (tweet) paylaşmalarına imkan vermektedir. Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone, ve Evan Williams tarafından kurulan Twitter, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden biridir.

Site adresi: www.twitter.com

Instagram

6 Ekim 2010 tarihinde Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulan Instagram, kısa süre içerisinde geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başardı. Fotoğraf paylaşım platformu olarak kullanılan Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından 1 milyar dolar karşılığında satın alındı.

Facebook tarafından satın alınmadan önce 30 milyon kullanıcısı olan Instagram'ın 2016 yılındaki kullanıcı sayısı 500 milyonu geçti.

Site adresi: www.instagram.com

Pinterest

2010 yılının Mart ayında Paul Sciarra, Evan Sharp ve Ben Silbermann tarafından kurulan Pinterest, 2011 yılında büyük bir patlama yapmış ve popülerlik kazanmıştır.

Birçok farklı konuda görselin paylaşıldığı ve pano sistemiyle bunların kaydedilip, paylaşıldığı Pinterest, daha çok kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Yemek tarifleri, moda, makyaj ve kendin yap gibi konuların öne çıktığı site, Türkiye'de de ciddi bir kullanıcı sayısına sahiptir.

Site adresi: www.pinterest.com

Flickr


10 Şubat 2004 tarihinde Ludicorp tarafından yaratılan Flickr, 20 Mart 2005 tarihinde Yahoo tarafından satın alınmıştır.

Görsel ve video depolama sitesi olan Flickr, hem dosyalarını depolamak isteyenler hem de fotoğrafçılar tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Site adresi: www.flickr.com

Myspace


Amerika merkezli Myspace sitesi, 1 Ağustos 2003 tarihinde Tom Anderson, Chris DeWolfe ve Jon Hart tarafından kurulmuştur.

Myspace, özellikle henüz tanınmayan müzik gruplarının keşfedildiği bir yerdir ve bu müzik gruplarının tanınması açısından son derece önemlidir. Sitede ayrıca fotoğraf, yazı veya link ekleme gibi kişisel paylaşımlar da yapılabilmektedir.

Site adresi: www.myspace.com

Diğer Siteler:

Diğer sosyal medya siteleri içerisinde Rusya kaynaklı platformları da görüyoruz. Yandex arama motorunda olduğu gibi Ruslar sosyal medyada da kendilerine özgün sitelerin olmasını destekliyorlar. Bununla birlikte bu kısma bazı imleme ve dizin ekleme sitelerini de yazdım.

www.vk.com
www.plurk.com
www.ok.ru
www.scoop.it
www.reddit.com
www.diigo.com
www.stumbleupon.com
www.quup.com

3 yorum

 1. Sayın hocam merhabalar. www.skinnyfat.org adresindeki sitemin mobil uyumu olup olmadığını nasıl anlarım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Bunu öğrenmek için en kısa yol, site masaüstünden mause ile yakınlaşıp uzaklaşmanızdır. Site responsive ise otomatik olarak boyutlandırılacaktır. Ayrıca şuan kullandığınız tema, mobil uyumludur.

   Sil
 2. Myspace artık çöp oldu, ilk zamanlarda ki güncelliğini bu zamana taşısaydı adından çok sık edebilirdik ama yazık oldu, severdim eskiden :)

  YanıtlayınSil