Erman GÜNEŞ

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Nedir?


Long tail keywords olarak adlandırılan ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak Türkçe'ye çevrilen bu kavram, internet sitesine ziyaretçi çekebilmek için son derece önemlidir. SEO çalışmalarında karşımıza çıkan kavramlardan biri olan uzun kuyruklu anahtar kelime, iki veya üçten fazla kelime gruplarına verilen isimdir.

Yapılan araştırmalar, uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımının giderek arttığını göstermektedir. Bu durum, kullanıcıların aradıkları bilgiye direkt olarak ulaşmak istemesinden kaynaklanmaktadır. Sayfa sayfa gezmek yerine, spesifik olarak aradığı konuyu bulmak isteyen kullanıcılar, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanmaktadır.


  • Örneğin anahtar kelimemiz ''oyunlar'' olsun. ''Araba oyunları'' kelimesi, ''oyun'' kelimesine göre uzun kuyruklu anahtar kelime kategorisine girmektedir. Hatta bu durumu ''Kırmızı Yarış Arabası Oyunları'' olarak daha da uzatabiliriz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Ne İşe Yarar?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, SEO çalışmalarıyla arama motorlarında yükselmesi nispeten daha kolay kelimelerdir. Yine ''oyun'' kelimesi üzerinden gidersek, bu kelimede ilk sıraya hatta ilk sayfaya yerleşmek oldukça zordur. Fakat bu kelime için long tail keywords çalışması yaparak, alt kelimelerden ziyaretçi çekmek çok daha kolaydır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemleri kullanarak işinize yarayacak kelimeleri bulabilir ve bu kelimeler üzerinde çalışma yaparak sitenizin ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz.

1- HitTail

Yüksek kalitedeki anahtar kelimeleri bulmak için kullanılabilecek yöntemlerden biri, HitTail sitesidir. Hem anahtar kelimeler hem de reklam fiyat teklifleri konusunda bilgi alabileceğiniz HitTail sitesi, kendine özgü bir algoritma kullanmaktadır.

2- Google Popüler Aramalar

Google arama motoru üzerinden uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulma konusunda çalışma yürütebilirsiniz. Genel aramalar hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz bu yöntemde Google üzerinden arama yaptıktan sonra sayfanın en altında çıkan popüler aramaları görüntüleyebilirsiniz. Fakat fazla uzun kelimeler kullandığınızda, alt kısımda herhangi bir öneri ile karşılaşmıyorsunuz.

3- AdWords

Yine bir Google hizmeti olan AdWords, hem seçtiğiniz kelimenin ortalama aranma oranları hem rekabet oranları hem de anahtar kelime grubu fikirleri alabileceğiniz bir yöntemdir.

4- SEMRush

SEO araçlarına sunan SEMRush ve benzeri siteler, hem sitenizin hem de rakiplerinizin öne çıkan anahtar kelimelerini analiz etmenizi sağlamaktadır. Özellikle rakip siteleri analiz ederek, bu anahtar kelimeler üzerinde çalışmak için SEMRush sitenizi işinize yarayacaktır.

5- Google Webmastertools

Google Arama Konsolu veya WebmasterTools, bilinen yöntemlerden arasında en çok göz ardı edilenidir. Arama Konsolu'nu kullanarak ziyaretçilere gösterilen anahtar kelimeleriniz hakkında bilgi sahibi olabilir ve bu kelimelerle ilgili detaylı çalışmalar yürütebilirsiniz.

Arama Trafiği > Arama Analizi yolunu izleyerek anahtar kelimelerinizin tıklanma ve gösterim oranları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Hiç yorum yok

Yorum Gönderme